I. Dünya Savaşının Sonuçları

Dünya, tarihinde pek çok büyük savaşlara sahne olmuştur. Tarih boyunca yapılan bu savaşlarda çok fazla insan ölmüş ve insanlık, bu savaşlardan dolayı bir hayli gerilemiştir. Devletler arasındaki çıkar savaşları, ne yazık ki bu savaş alanlarında masum insanların canlarını yitirmelerine sebep olmuştur. Ancak yakın tarihimizde olan ve insanlık tarihi adına büyük bir leke olan I. Dünya Savaşı’nın sonuçları, diğerlerine göre çok daha ağır olmuştur çünkü bu savaş, tüm dünya ülkelerinin katılımıyla birçok bölgede çarpışmaların yaşandığı bir savaş olmuştur.


Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte bu savaşta tank, makineli silahlar gibi yıkım gücü yüksek askeri teçhizatlar kullanılmıştır. Bu sebepten dolayı da insan kayıpları çok yüksek seviyelerde olmuştur. Savaş sonrasında emperyalist devletler, kendilerine dünya üzerinde birçok yeni sömürge bölgeleri kurmuşlar, zenginliklerine bu sayede zenginlik katmışlardır. Bununla birlikte imparatorluklar, bu savaş sonucunda önemli derecede yara almış ve millet devletleri kurulmasının önü açılmıştır. Osmanlı Devleti de bu savaşta en büyük yarayı alan devletlerden bir tanesi olmuştur. Güney bölgesinde bulunan Irak, Suriye, Fas, Arabistan, Mısır gibi bölgelerin tamamı kaybedilmiş ve bu bölgeler birer İngiliz sömürgesi haline dönüşmüştür.

Savaşta kullanılan silahların yıkıcı gücünün çok yüksek olması sebebi ile de bu savaş, dünya tarihinde görülen en kanlı savaşlardan bir tanesi olmuştur. Bu savaşta milyonlarca insan, cephelerde savaşırken şehit düşmüştür. Savaşın kazananları olmuş olsa da, büyük ölçekten bakıldığında bu savaşta insanlık kaybetmiştir.

I. Dünya Savaşının Sonuçları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir