İbadetlerin Faydalarını Anlatınız

Dünya üzerinde süregelmiş olan dinlerin neredeyse hepsinde yaratıcıya ibadet, önemli bir rol oynamaktadır. Bizlerin dini olan İslamiyete göre de durum aynıdır. İslamiyete göre insan, dünyaya Allah’ı bulmak ve tıpkı eskiden cennetteyken olduğu gibi onun varlığını tekrardan hissetme mertebesine erişebilmesi için gönderilmiştir. Bu nedenden dolayı dünya, bizler için bir sınavdır ve bu sınavın içerisinde insanın bilmediği birçok soru vardır. Bu soruların çözümleri ise insanlara Kur’an-ı Kerim’de açık bir şekilde verilmiştir. İnsana düşen ise tıpkı Hz. Muhammed’in uyguladığı gibi imanı ön planda tutarak ömür yaşamaktır.

Dünya, içerisinde insanı aldatabilecek ve onun ruhunu dara düşürebilecek birçok şeye sahiptir. Kötü huylar, kötü alışkanlıklar, kötü sözler, kötü davranış gibi birçok şey insanın ruhu dara düşürmekle kalmamakta, aynı zamanda insanı Allah’ı anmaktan ve doğru yolu bulmaktan uzaklara koymaktadır. İnsan da yapısı gereği bu yanlışlara kolayca düşebilecek bir varlıktır. Bu nedenden dolayı dinimiz, bizlere ibadet etmemizi ve bu sayede de ruhumuzu her daim temiz tutmamızı emreder.

İbadet, bizlere niçin bu dünyaya geldiğimizi öğretir. Elimizde olan nimetlerin ne kadar değerli olduğunu anlatır. Bununla birlikte ibadet ile ruhlar temizlenir ve Allah’ın varlığını daha iyi hissederek, dünyada da huzura erişir. İbadet, bizlerin zorluklarla dolu dünyanın içerisinde yaşarken huzura açılan kapımızdır. İnsan kalbi, ancak ve ancak onun yaratıcısının sevgisiyle dolduğu zaman huzura kavuşabilir. Aksi takdirde duyacağı huzur, ancak ve ancak geçici olabilecektir.

İbadetlerin Faydalarını Anlatınız Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir