İftar Ettirmenin Sevabı Nedir

Bizlerin dini olan İslamiyet, hoşgörünün ve adaletin dinidir. Bazı insanlar bu durumu yanlış yorumlayıp farklı uygulamalarda bulunsalar da gerçek bir Müslüman, her daim sahip olduğu ahlak ve vicdan ile çevresindekilere örnek olmalı ve onları da bu sayede kendi dinine ısındırmalıdır. Kur’an-ı Kerim’e göre din konusunda, kimse baskı altında tutulmamalı ve herkes hayatını, kendi içinden geldiği gibi, dilediği şekilde yaşamalıdır.

Ramazan ayında ise birçok Müslüman, dışarıdan hiç bir baskı olmadan kendi rızaları ile birlikte Allah için günün büyük bir bölümünü kendilerini yiyecek ve içecekten uzak tutarak geçirirler. Yapılan bu ibadet, insanın zihnini ve ruhunu kötülüklerden arındırırken aynı zamanda 11 aydır çalışma halinde olan vücudun da bir dinlenip yenilenmesine fırsat yaratmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde anlaşılıyor ki bilinenin aksine orucun insan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır.

Allah yolunda bu fedakarlığı göze alan ve gün boyunca kendisini her türlü yiyecek ve içecekten, bununla birlikte kötülüklerden de koruyan kişilere iftar vermenin sevabı büyüktür. Sadece iftar için değil, herhangi bir dönemde bir insanın karnını doyurup ona iyilik etmek sevabı büyük bir davranıştır. Böyle büyük bir sevap, oruç tutan bir kişiye yapılması durumunda ise daha da katlanmaktadır. Bu sebepten dolayı her Müslüman, elinden imkan geldiği şekilde çaba göstermeli ve eğer imkanı varsa, ya da ne kadar imkanı varsa o kadar Müslüman  kardeşine iftar ettirmelidir.

İftar Ettirmenin Sevabı Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir