İftira Niçin Kötü Bir Davranıştır

İnsanı diğer canlılardan ayıran özellik, onun içgüdülerinin yanı sıra Allah tarafından bahşedilen bir de mantığının olmasıdır. Bizler, Allah’ın bizlere verdiği mantık sayesinde çevremizde olup bitenleri analiz eder, iyinin ne olduğunu, kötünün ne olduğunu anlarız. İyi ve kötüyü ayırabilme özelliğine verilen isim ise vicdandır. Vicdanlı olan insanlar, neyin iyi neyin kötü olduğunu anlarlar ve kendilerine, çevrelerine zarar verecek davranışlardan kendilerini her daim uzak tutarlar.

Erdemli olmak, insanın yaşantısı boyunca ahip olabileceği en büyük varlıklardan bir tanesidir. Erdemli insan, kendisi aydın olduğu gibi davranışlarıyla, düşünceleriyle etrafındakileri de aydınlatabilir, dünyayı değiştirebilir. Bizler, yaşadığımız süre boyunca bizlere verilen nimetlerin kıymetini bilmeli ve sahip olduklarımıza her daim şükretmeliyiz. Kötü davranışlar ise bizleri yanlış yollara sürükleyerek bizleri erdemli bir insan olma yolundan uzaklaştırırlar.

İftira da bu konuda kötü insanların sahip olabileceği bir davranıştır. Hayatımız boyunca yaptığımız her davranışta bunun çevremize ve kendimize vereceği zararları hesaplamalıyız. İftira, bu yüzden aşşağılık bir davranıştır. Çünkü birine iftira etmemiz durumunda bu kişinin haksız yere yanlış şekilde değerlendirilmesine sebep oluruz. Bu da Allah’ın bizlerden olmamızı dilediği gibi adaletli birer birey olmamızı engeller.

Bu sebeplerden dolayı bizler, eğer bir konuda bizlere zarar geleceğini bilsek bile onurumuzu, gururumuzu her daim muhafaza etmeli ve kesinlikle kimseye iftira etmemeliyiz. Unutmamalıyız ki bugün ettiğimiz bir kötülük, yarın mutlaka ki dönüp dolaşıp yine bize gelecektir. Aynı şekilde yaptığımız iyilikler de mutlaka dönüp dolaşıp bizleri bulacaktır. Bu yüzden, hayatımız boyunca sicilimizi temiz tutmalı ve dünyada iyiliği yaymak için var gücümüzle çabalamalıyız.

İftira Niçin Kötü Bir Davranıştır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir