İletişimde Yapılan Hatalar Nelerdir

İnsan, hayatı boyunca çevresindeki diğer insanlarla etkileşim ve iletişim halinde yaşamaktadır. Bizler, yaşantımız gereği sürekli olarak birilerine ihtiyaç duyarız ve onlarla iletişim kurarız. İnsanlar arasındaki iletişim, duygu ve söz sayesinde gerçekleşmektedir. İletişim kurmak için kullanılan sözler, kişilerin birbirlerini hissetmesi ve anlaması noktasında çok önemlidir. Bu sebepten dolayı herkes, sağlam ve sağlıklı ilişkiler kurabilmek için neleri bilmesi gerektiğine dikkat etmeli ve bunları uygulamalıdır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, insanların birbirleriyle iletişim kurarken ne gibi hatalar yaptığını, bu hataların ne gibi sonuçlar doğurabileceğini anlatacağız. Sizler de hazırladığımız bu yazıyı takip ederek daha sağlıklı iletişim kurmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

İletişimde yapılan hatalardan en büyüğü, insanların anlamak için değil konuşmak için konuşmasıdır. Kişilerin sözünün kesilmesi, anlatılan dinlenmeden konuya yeni bir yorum getirilmesi gibi davranışlar uygun değildir. İletişim, karşılıklı yapılan bir şey olduğu için öncelikle herkesin sabırlı olması gerekmektedir. Konuşan insanın sözü kesinlikle kesilmemelidir. Bir konu hakkında konuşurken veya tartışırken, öncelikle söz hakkı olan kişiyi dinlemeye ve anlamaya odaklanmamız gerekir. Eğer onu dinlemez ve anlamazsak, aramızda olan şeyin adı iletişim değil, farklı bir şey olur. Konuştuğumuz kişilerle empati kurmalı, öncelikle onun ne gibi hisler ya da düşünceler içerisinde bizle konuştuğunu anlamalıyız.

Boş söz konuşmak, insanın iletişimde yapabileceği hatalardan bir tanesidir. Boş laf, sizin insanların gözündeki kalitenizi düşürür. Bu yüzden önce dinleyin, sonra söyleyecek güzel, faydalı sözünüz varsa konuşun. Eğer söyleyecek düzgün sözleriniz yoksa, kötü konuşmak yerine susmak sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

İletişimde Yapılan Hatalar Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir