İlk Çağ Anadolu Uygarlıkları Ve Özellikleri

Eski zamanlarda insanlar, topluluklar halinde göçebe şeklinde yaşamaktaydılar. Göçebe yaşayan insanlar, henüz tarımla tanışmamış oldukları için avlanma yöntemiyle beslenirler ve yaşadıkları yerleri sürekli değiştirirlerdi. Bu sebepten dolayı o dönemlerde insanlık tarihi adına etkili olmuş bir uygarlık olmamıştır. Ancak insanlığın tarım ile tanışması ile birlikte yerleşik hayata da geçişi başlamıştır. Besinini topraktan çıkarmayı öğrenen insan, bu saatten sonra yaşamak için sulak ve verimli arazileri seçmiş ve buraya kentler, uygarlıklar kurmuşlardır. Anadolu toprakları da sulak ve tarım açısından zengin topraklar olduğu için tarihin eski zamanlarından beri yaşam sürdürmek isteyen milletlerin ilgi odağı olmuş ve bu sebepten dolayı Anadolu topraklarında birçok uygarlık var olmuştur.

İlk çağda Anadolu’da yaşayan uygarlıklar, yaptıkları tarım faaliyetlerinin yanı sıra ticaret ile de uğraşmışlar, bu sayede güçlü ekonomiye sahip olmuşlardır. Güçlü ekonomiye sahip olan bu toplumlar da ortaya insanlık adına sayısız eser çıkarmışlar, insanlığı ilerletme konusunda başarılı olmuşlardır. Bizler, bugün bu toplumların kalıntılarını inceleyerek o dönem hakkında detaylı bilgi sahibi olabiliyoruz.

Hitit medeniyeti, Lidyalılar medeniyeti, İyon medeniyeti, Frigyalılar medeniyeti gibi medeniyetler, Anadolu topraklarında yaşam sürdürmüş ve izleri hala bu topraklarda bulunan medeniyetlerdir. O dönem hayatta olan devletlerin tamamındaki gibi bu devletler de tek kişinin mutlak hüküm sürdüğü krallık sistemleriyle yönetilmişlerdir.

Yaşamsal ihtiyaçlarını Anadolu’nun bereketli topraklarından kolayca sağlayan bu milletler, insanlık konusunda gelişmeler kaydetmişlerdir. Örneğin Hitit medeniyetinin tarihte görülmüş olan ilk demokrasi uygulamalarından birini yaparak kendisine bir meclis kurduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca parayı icat eden Lidyalılar hakkında da, onların ticaret konusunda ne kadar gelişmiş bir uygarlık olduğunu söyleyebiliriz. Frigyalılar medeniyeti ise sanat konusunda kendisini geliştirmiş ve kendisinden sonrakilere birçok sanat eseri bırakmayı başarmıştır.

 

 

İlk Çağ Anadolu Uygarlıkları Ve Özellikleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir