İlk Müslüman Olan Kişiler Kimlerdir

İslamiyetin ortaya çıktığı Arabistan topraklarında yaşayan Araplar, o dönem cahiliye dönemindeydi. Toplum içerisinde kötülük hat safhadaydı ve insanlar, kendi oluşturdukları putlara tapınarak dini ibadetlerini yerine getirdiklerini düşünüyorlardı. Onlara yol gösteren kimse olmadığı için o dönemde insanlar, yanlış uygulamalar ile yaşantılarını sürdürüyorlardı. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, böyle bir dönemde topluma gönderilmiş ve hayatı boyunca bu toplumu düzeltmek ve onları doğru yola sevk etmek için uğraşmıştır.

Hz. Muhammed, peygamber olmadan önceki zamanlarında da dürüstlüğü ve iyiliğiyle Araplar arasında ün salmış biriydi. Ona, güvenilirliği sebebiyle Muhammed-ül Emin (güvenilir Muhammed) denilirdi. Bu dürüstlüğünden dolayı bütün insanlar ona güvendiği için, peygamber olduktan sonra da birçok insan onun tuttuğu yolun doğru olduğuna inanmıştır ve hayatı boyunca kendisini onun öğretilerine, yani Allah’a adayarak eski alışkanlıklarını bırakmışlardır. Bu sebeplerden dolayı da İslam, kısa süre içerisinde Arap yarımadasında yayılmış ve birçok insan Müslüman olmuştur.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, ilk vahiy kendisine geldikten sonra bu durumu ilk kez eşi olan Hz. Hatice’ye anlatmıştır. Bunun sonrasında ilk Müslüman, Hz. Hatice olmuştur. Bundan sonrasında ise Peygamber efendimizin yakınlarından olan Hz. Ali, Zeyd, Ebu Bekir, Osmân, Abdurrahman, Sa’d, Zübeyr, Talha, Hz. Muhammed’in anlattıklarına inanmış ve Allah’a iman ederek ilk Müslümanlar olmuşlardır. İlk Müslümanların ardından ise İslamiyet, Arap yarımadası içerisinde hızla yayılmış ve günümüzde de dünyada birçok Müslüman hayatını sürdürmektedir.

İlk Müslüman Olan Kişiler Kimlerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir