İlk Müslüman Türk Hükümdarı Kimdir

Türk milletinin var olduğu ilk bölgenin, Çin’in batısı olduğunu bilmekteyiz. Türkler ilk olarak bu bölgede yaşam sürdürmüşlerdir ve zamanla bu bölgenin civarındaki yerlere de akınlar düzenleyerek yaşadıkları toprakları genişletmişlerdir. Türklerin yaşadığı bölgenin doğusunda bulunan Çin, Türklerin Çin içerisine yaptıkları akınlara dayanamamış ve bunları engellemek için bugün hala çok büyük bir tarihi eser olan Çin Seddini inşa etmişlerdir.

Türklerin batıya doğru ilerleyişi sırasında yıllar sonra Arap kabileleriyle tanışılmıştır. Araplar arasında ise o dönem İslamiyet yaygındı. Türkler de genellikle Gök Tanrı inancına sahip oldukları için düşünceleri, İslamiyet ile örtüşüyordu. Bu sebepten dolayı Türk insanı, kısa süre içerisinde İslamiyeti benimsemiş ve hayatını İslam kurallarına göre şekillendirmeye başlamıştır. Zaman geçtikçe de kurulan Osmanlı Devleti, Memlük Devleti’ni yok ederek Müslümanlığın liderliği anlamına gelen Halifelik makamını da ele geçirmiştir.

Türk tarihi incelendiğinde, Müslümanlığı kabul etmiş olan ilk hükümdarın Karahanlı hükümdarı Satuk Buğra Han olduğu görülmektedir. Buğra Han, yirmi beş yaşına geldiğinde Müslümanlığı kabul etmiştir ve Türk insanı arasında da İslamiyeti yaymayı başarmıştır. Çevresinde, ülkesi için tehdit oluşturan bölgelere seferler düzenlemiş ve ülkesinde mutlak birliği, kendi hakimiyeti altında sağlamıştı.

Satuk Buğra Han’ın 932 yılında İslamiyeti kabul ettiği bilinse de bunun öncesinde İdil-Bulgar Devleti hükümdarı İlteber Almış Han’ın, 921 yılında Halifeye elçiler gönderip İslamiyeti kabul ettiği de bazı kaynaklarda görülmektedir.

İlk Müslüman Türk Hükümdarı Kimdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir