İlk Önce Telgraf Mı Bulundu Telefon Mu

Teknoloji, insan yaşamının çok eski yıllarından beri sürekli insanla birlikte gelişmiş olan bir kavramdır. Eski insanların yaşandığı zamanda bulunan tekerlekten tutun, günümüzde icat edilen akıllı telefonlar gibi tüm şeyler teknoloji sayesinde meydana çıkmış şeylerdir. İnsan, yaşadığı çevreyi mantığı sayesinde analiz edebilen ve onu kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirebilen bir varlıktır. Bu sebeplerden dolayı da yıllar boyunca sürekli olarak çalışmalar yapılmış, yenilikler üretilmiştir. İletişim alanında üretilen yeniliklerden de bir tanesi telgraf olurken, bir tanesi de telefon olmuştur. İkisi de uzun yıllar boyunca insan hayatında önemli yer tutan icatlar olmuşlardır.

Tarihi incelediğimizde, telefonun daha sonradan, telgrafın ise ilk önce bulunduğunu görebiliriz. Uzaktan kolay bir şekilde iletişim kurulmasının ilk örneği, telgraf ağının kurulmasıyla birlikte olmuştur. Özellikle 20. yüzyıl başlarında bir hayli gelişen telgraf ağı, savaş gibi dönemlerde haberleşme alanında kullanılmıştır. Telgrafın öncüsü olan sistem ise 1792 yılında Claude Chappe isimli bilim insanı tarafından keşfedilmiştir. Bu sistemden ilham alan Amerikan bilim insanı Joseph Henry, kablolarla bu sistemi geliştirmiş ve kablolar aracılığı ile iki hattın ucundaki zilleri çaldırmayı başarmıştır. Bunun sonucunda telgrafta icat edilmiş olmuştur.

Telefonun günümüze kadar gelmiş olan yolculuğunu incelediğimizde ise telefonun, Alexander Graham Bell tarafından keşfedilip hayata geçirildiğini görmekteyiz. Telefon, ses ile iletişim sağladığından dolayı telgrafa göre çok daha iyi bir alternatif olmuştur. Günümüzde ise bu teknoloji o kadar ileri seviyelere gelmiştir ki, kablolar dahi olmadan görüntülü iletişim sağlanabilmektedir.

İlk Önce Telgraf Mı Bulundu Telefon Mu Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir