İlk Türk Devletlerinde Toplumsal Yapıyı Oluşturan Basamaklar

Türk milleti, tarihin çok eski zamanlarından beri yeryüzünde var olan bir millettir. İlk Türkler, bundan binlerce yıl öncesinde Asya bölgesinde yaşam sürdürmekteyken zaman içerisinde değişen şartlar sebebiyle batıya doğru yolculuk ettiler. Bugün, Türkler Asya, Orta Doğu, Avrupa kıtalarında farklı kültürler içerisinde yaşantılarını sürdürmektedirler.

Günümüzde, eski Türk milletlerine ait veriler, sosyologlar ve tarihçiler tarafından incelenmekte ve analiz edilmektedir. Bu analizler sonucunda ise bizlerin kültürünün kökenlerinin nereden geldiğinin anlaşılabilmesi mümkündür. Bu sebepten dolayı da sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, ilk Türk devletlerinde toplumsal yapının nasıl oluştuğuna dair bilgiler vererek sizlerin bugün yaşadığımız kültürü daha iyi anlamanızı sağlayacağız. Eğer sizler de bu konuyu merak ediyor ve bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı takip edebilirsiniz.

İlk Türk devletlerinde toplumsal yapının temel taşı oğuş, yani ailedir. Aile, Türkler için tarihin eski dönemlerinde de günümüzdeki gibi çok önemli bir kavram olmuştur. Ailenin koruyucusu olarak görülen baba, yaşamda olduğu süre boyunca ailesini terk edemezdi. Urug ise ev ahalisi adına alınacak olan kararların aile reisi tarafından değerlendirilerek verilmesine ve uygulanmasına denir. Günümüzde tarih kitaplarında da sıkça gördüğümüz Boy kavramı ise ailelerin, sülalelerin bir araya gelerek oluşturdukları topluluğa denilmekteydi. Bodun kavramı ise kendi rızalarıyla bir araya gelerek bu şekilde yaşayan ailelerin başlarına bey atamaları ve bu şekilde bir teşkilatlanmaya gitmeleridir.

İlk Türk Devletlerinde Toplumsal Yapıyı Oluşturan Basamaklar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir