İlk Türkçe Hutbe Kim Tarafından Nerede ve Ne Zaman Okunmuştur

Türk milleti, tarihin çok eski dönemlerinde Arap milleti ile tanışması ile birlikte aynı zamanda İslamiyet ile tanışmış, kendi dini düşüncesinin de İslama çok yakın olması nedeniyle kısa süre içerisinde İslamiyeti kendisine din olarak benimsemiştir. Bunun sonrasında ise Türk milleti İslamı hayatına sokmuş ve uzun yıllar boyunca İslam esaslarına göre yaşamış, Türk milletinin kültürü de İslam kültürüyle harmanlanmış bir şekilde devam etmiştir.

Osmanlı döneminin son zamanlarında halk arasında yaygın olarak konuşulan dil Türkçeydi. Toplum içerisinde Arapça bilenlerin sayısı da çok fazlaydı ancak hutbelerin Arapça veriliyor olması, birçok insanın dini bilgilerden mahrum kalmasına neden oluyordu. Camilere giden insanlar arasından Arapça bilenler hutbeleri anlayıp yeni şeyler öğrenirken, Arapça bilmeyen kimseler ise verilen hutbelerden birşey anlamıyordu. Bu karışıklığın ortadan kalkması için de cumhuriyet dönemi ile birlikte hutbelerin Arapça değil, Türkçe verilmesi kararlaştırılmıştı. Bunun ardından tüm Türkiye sınırları içerisinde hutbeler Türkçe verilmeye başlandı ve tüm Türk vatandaşları, verilen hutbeleri rahatlıkla anlamaya ve bu sayede de daha geniş dini bilgiye sahip olma fırsatını da yakalamış oldular.

Türkçe hutbe kararının alınması ile birlikte ilk Türkçe hutbe, Süleymaniye Camii’nde verilmiştir. Süleymaniye Camii içerisinde verilen Türkçe hutbeyi ise Hafız Saadettin Kaynak vermiştir. İlk verilen Türkçe hutbenin tarihi ise 5 Şubat 1932 yılı olmuştur. O günden bugüne dek, hutbeler Türkçe verilmeye devam etmektedir.

İlk Türkçe Hutbe Kim Tarafından Nerede ve Ne Zaman Okunmuştur Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir