İnkilap Tarihi Dersinin Amaçları Nelerdir

Türk milleti, eskiden Osmanlı İmparatorluğu hanedanının yönetimi altındaydı. Eski zamanlarda, çok güçlü bir imparatorluk olan Osmanlı İmparatorluğu, dünyadaki mutlak güç sayılabilecek kadar güçlüydü. Ancak zamanın geçmesi ile birlikte, imparatorluk gelişmeleri takip edememesi ve kötü yönetilmesi sebebiyle şanlı günlerinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı. Teknoloji anlamında gelişimlerini çok hızlı bir şekilde sürdüren Avrupa ülkeleri, zaman içerisinde Osmanlı İmparatorluğu içine sızarak, o kudretli imparatorluğu içeriden çökertme ve paylaşma çalışmaları yaptılar.

İmparatorluğun en bitkin ve güçsüz zamanlarında bir asker, 600 yıldır İslam kurallarıyla hüküm süren bu imparatorluğun yerine çağdaş, yenilikçi, modern ve halkın kendi kendisini yönettiği bir sistem olan Turkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Evet, bu asker Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk, Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden yeni modern bir devlet oluşturdu ve Türk milletini, dünya arenasında eski şanlı zamanlarında olduğu gibi tekrar söz sahibi yapabilmek için, gecesini gündüzüne katarak çabaladı. İşte bu çabalamaları esnasında ülkede yaşananları, yapılan yenilikleri ve bu yeniliklerin yapılma sebepleri gibi şeyleri inkilap tarihi dersini öğrenerek anlayabiliriz. Bunları anladığımız takdirde de daha iyi idrak eder, bugün ülkemizin yaşadığı olayların sebeplerini daha iyi anlarız ve Atatürk’ün getirdiği yeniliklerin üstüne farklı yenilikler getirebilme imkanına sahip oluruz.

Örnek vermek gerekirse, şu anda dünyanın en çağdaş ülkeleri olarak adlandırılan Avrupa ülkelerinin neredeyse hepsinde, kadınlara seçme ve seçilme hakkı Türkiye Cumhuriyeti’nden yıllar sonra verilmiştir. Bu bağlamda bir inceleme yaparak, Cumhuriyet yönetimi anlayışının Türk kadınına ne kadar değer verdiği anlaşılabilir. İnkilap tarihi dersi bu ve bunun gibi Türkiye’de yaşanmış bir çok yeniliği anlayabilmek ve yorumlayabilmek açısından önemlidir.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir