İnşallah Kelimesinin Anlamı

Kur’an-ı Kerim, müslüman olanlara yaşadıkları herşeyin, onlara Allah tarafından gönderildiğini öğretmektedir. Sahip olduğumuz şeyler, sağlığımız, mal varlığımız, yaşadığımız sevindirici veya üzücü olayların hepsini Allah bizlere birşeyleri öğretebilmek amacıyla yaşatır. Bu yüzden insanlar hayatlarının kimi dönemlerinde çok mutlu, bazı dönemlerinde ise üzüntülü ve kederli olaylar yaşarlar. Hepimiz, bu olaylardan kendimize tecrübe edebileceğimiz sonuçlar çıkarmalı ve Allah’ın bize yaşattığına hiç bir zaman isyan etmemeliyiz. Bu şekilde düşünüldüğü zaman bir müslümanın, hayatla ilgili dileklerinin gerçekleşmesini istediği zamanlarda inşallah kelimesini kullanması, onu sabırlı ve huzurlu bir insan haline getirerek aynı zamanda Allah’ın da rızasını kazanmasını sağlar.

Hayatta her zaman bizim için neyin iyi neyin kötü olacağını bilemeyiz. Bazen çok kötü olarak değerlendirdiğimiz olayların da bizlere öğreteceği şeyler olabilir. Bu yüzden, bir şeyi isterken, bizim için en iyisinin ne olacağını bilen Allah’a inşallah diyerek, dileğimizin sadece Allah’ın da rızasının olması durumunda gerçekleşmesini isteriz. İnşallah, Allah’ın izniyle demektir. Yani inşallah diyen insan, kendisini bir nevi Allah’ın takdirine teslim etmektedir. Bu davranış, bir müslümanın sahip olabileceği çok önemli davranışlardan bir tanesidir.

Allah inancı tam olan insanlar, kendi ellerinde olmayan kaderleri ile ilgili kararlar verirken asla yapacağım, edeceğim demezler. Çünkü onlar için her işte Allah’ın takdiri önemlidir. Bu insanlar bu sözcükleri kullanmak yerine, inşallah yapacağım, inşallah edeceğim gibi sözler kullanarak ”Eğer istediğim şeye Allah ta rıza gösterirse onu yapacağım” sözlerini ima ederler ve kendi işlerini Allah’ın takdirine teslim ederler.

İnşallah Kelimesinin Anlamı Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir