İnsan-Allah İlişkilerinde Dua ve Tövbenin Yeri ve Önemi

İnsan, dünyaya geldiği zaman bilgisiz ve bilinçsiz bir şekilde var olur. Onun küçükken çevresindekilerden gördüğü ve öğrendiği şeyler ilerideki zamanlarda onun kişiliğini oluşturmaktadır. Bu yüzden çocuklara erken yaşta Allah inancının verilmesi ve din bilgisinin verilmesi, onun ileride vicdanlı ve doğru bir insan olması açısından önemli olmaktadır. Fakat, insan tabi ki nefis sahibi bir canlı olduğu için hayatı boyunca hatalar yapması da muhtemeldir. Bizler, hayatımız boyunca bilgisizlik, güçsüzlük gibi çeşitli sebeplerden dolayı günah işleyebilir ve hata yapabiliriz. Bizlerin hata yapabileceğimizi Allah’ta kabul etmektedir. Ancak onun bizlerden isteği, onun bizlere verdiği mantığı her zaman doğru şekilde kullanmamız ve düşüncemiz sayesinde her zaman doğru yola yönelmemizdir. Allah, hata yapsak dahi bu hatadan hızlıca dönüp tövbe etmemizi, kötü işlerden uzaklaşarak dua edip ona yakınlaşmamızı ister.

İnsan, bir hata yaptığı zaman kendisini suçlu hissedebilir. Bu suçluluk hissi, ona derin bir huzursuzluk verebilir. Böyle bir durumda hata yapmaya devam etmek yerine hemen yönümüzü değiştirmeli ve yaptığımız yanlıştan dolayı tövbe ederek, hayatın kötülüklerinden Allah’a sığınmalıyız. Yaptığımız yanlıştan döner, pişman olduğumuzu hisseder ve bu hatayı bir daha asla yapmazsak Allah da bizim yaptığımız yanlışı affeder. Ancak bizler, sadece hata yaptığımızda, yanlış yaptığımızda, günah işlediğimizde değil normal zamanlarımızda, huzurluyken, mutluyken de Allah’ı hatırlamalı ve ona şükrederek dualar etmeliyiz. Unutmamalıyız ki eğer bizler Allah’a bir kez yakınlaşırsak, o bizlere on kez yakınlaşacaktır.

İnsan-Allah İlişkilerinde Dua ve Tövbenin Yeri ve Önemi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir