İnsan Hakları Denilince Neler Anlıyorsunuz İnsan Hakları Neler Olabilir

Bugün yaşadığımız Dünyada, insanlar doğuşlarından itibaren birçok temel haklar ve özgürlüklerle doğarlar. Bu haklar, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri ve iyi bir hayat deneyimi yaşayıp kendilerini geliştirebilmeleri açısından çok önemli haklardır. Örneğin ücretsiz eğitim alabilme hakkı, ücretsiz sağlık hizmetleri alabilme hakları gibi haklar, tarihin eski sayfaları incelendiği zaman bizler için çok büyük nimetlerdir. İnsanlık tarihi, insan hak ve özgürlüklerini genişletebilmek, daha iyi bir hayat yaşayabilmek adına verilen birçok kanlı savaşlarla dolup taşar.

Eski toplumlarda yaşayan insanların neredeyse tamamı, bugün sahip olduğumuz hakların birçoğundan mahrum şekilde bir yaşam sürdürüyorlardı. Zaman içerisinde bu konuda yaşanan gelişmeler sayesinde Birleşmiş Milletler tarafından ”İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” adlı bir bildirge ilan edilmiştir. Bu bildirgede, insanın var oluşunu onurlu sürdürebilmesi için gereken hakları ele alınmıştır. Bunun yanı sıra insanlığın ortak değerleri, insanlığın hep birlikte erişmesi gereken ortak idealler de evrensel bir şekilde, kişi ayrımı yapmadan bu bildirge ile insanlığa duyurulmuştur. Her insan, nefes almaya başladığı andan itibaren bazı vazgeçilemez haklar ile doğar. Bu haklar, demokrasi kavramı gelişmiş ülkelerde devletler tarafından daha iyi korunmaktadır. İnsanın en temel hakkı olan yaşama hakkı, bu devletler tarafından güvence altına alınmıştır ve bu devletler demokrasi ile yönetilmektedir. Demokratik ülkelerde yaşayan tüm insanlar, diline, dinine, ırkına bakılmaksızın yasalar önünde eşit kabul edilmiştir.

Bahsettiğimiz bildirgede belirtilen bazı temel insan hakları vardır. Bu hakları incelediğimizde, özel yaşamın gizliliği, konut dokunulmazlığı, seyahat ve yerleşme özgürlüğü, yaşama hakkı, sağlık ve eğitim hakkı, din ve düşünce özgürlüğü gibi maddeleri görürüz. Bu bildirgeyi kabul eden tüm ülkelerde bahsettiğimiz bu temel haklar, devlet güvencesi altındadır.

İnsan Hakları Denilince Neler Anlıyorsunuz İnsan Hakları Neler Olabilir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir