İnsan Kendisinde Doğuştan Var Olan İnanma Eğilimini Nasıl Geliştirebilir

Evren, bizlerin bildiği kadarıyla dahi içerisinde binlerce sır barındıran mucizevi bir varlıktır. İnsan zihninin algılayabildiği kadarıyla bile dahi her gün evrene dair birçok yenilik keşfedilmekte, keşfedilen sırların muhteşemliği ise insanları büyülemektedir. Evren adı verilen şaheserin yaratıcısı Allah’tır. Allah, evreni anlamak ve algılayabilmek, kendimizi bulabilmek için bizlere mantık vermiştir. Bizler, hayatımız süresince kendimizi ve çevremizdekileri analiz ederek kendimizin kim olduğunu, evrenin ne olduğunu anlamak için çabalarız.

İnsan, doğuştan içgüdüsel olarak bir inanma eğilimindedir. Çünkü insan, evrene ait her türlü bilgiye sahip değildir ve evrenin gizemi onu meraklı bir hale getirmektedir. Merak eden insan, sürekli olarak araştırmalar yapma ve mantığıyla algıladığının yanı sıra ayrıca ruhuyla hissetme isteğiyle yaşamaktadır. Hayatı süresince sadece mantığını kullanan, duygularını yoksayan insanlar hayatta hiç bir zaman huzurlu olamazlar. Her birimiz, var oluşumuz gereği içerimizde bir yerlerde kendimizi yalnız hissederiz. Bu yalnızlık hissini ortadan kaldırmak için ise bazı inanışlara sahip oluruz. Allah inancı, bizlere hayatta güç veren ve ayaklarımızın yere sağlam basmasını sağlayan bir inançtır.

İslamiyetten önce de dünya üzerinde çok çeşitli dinler ve inanışlar var olmuştur. İnsan, içindeki inanma isteğini doyurabilmek için çok çeşitli inanışlara sahip olmuştur. Bu inanışlardan sonuncusu ve hak din olan İslam’dır. İnsan, hiç bir şeye körü körüne inanmamalı ve mutlaka inandığı şeyleri mantığıyla da desteklemelidir. İslamiyet incelendiği zaman da içerisindeki herşeyin mantığa tamamıyla uygun olduğunu görebiliriz. İnsan, daha fazla araştırarak, daha fazla bilerek ve hissederek kendisinde olan inanma eğilimini geliştirebilir.

İnsan Kendisinde Doğuştan Var Olan İnanma Eğilimini Nasıl Geliştirebilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir