İnsanın Allah ile İletişiminde İbadetlerin Rolü Nedir

İnsan, dünyaya ilk geldiği bebek haliyle bilgisiz ve bilinçsizdir. Bu bilinçsizlik hali, zaman içerisinde bebeğin etraftan öğrendiği bilgiler nedeniyle ortadan kalkar ve bebek bir birey haline dönüşür. Asıl hayat yolculuğu da yavaş yavaş bebek bilinçlenmeye başladığı zaman başlamaktadır. Çünkü dünya, insanı aldatabilecek ve kandırabilecek onlarca şeyle dolu bir yerdir. Bizleri kusursuz bir şekilde yaratan ve herşeyi algılayabilecek kapasitede şuuru bizlere veren Allah ise bizlerden, bunca aldatıcı şeyin içerisinde ruhlarımızı ve kalplerimizi temiz tutup ona her zaman yakın kalmamızı ister.

İnsan, nefis sahibi bir varlık olduğu için hayatı boyunca bazı hatalar yapabilir. Ancak Allah, Kur’an-ı Kerim’de tövbe eden herkesin günahlarını affedeceğini söylemiştir. Bu sebepten dolayı bizler kimi zaman hata yapsakta Allah’ın yolundan uzaklaşmamalı, gönlümüzü her daim ona yakın tutmalıyız. İbadetlerimiz de bizlerin Allah ile aramızdaki iletişimi oluşturan ve kuvvetlendiren şeylerdir.

İbadet etmek, Allah’ın varlığına iman etmek anlamına gelmektedir. İbadet eden kimse Allah’ın varlığını ve kudretini kabul eder, onun kendisine yaşantısı boyunca yol göstermesini temenni eder. Dünyada bulunan aldatıcı şeylerin şerrinden kendisini koruyarak Allah’a sığınan insan, tabi ki de bu isteğinin karşılığını Allah tarafından alır. Allah, onu hisseden, onun için birşeyler yapmak isteyen kullarının çabalarını görür ve bu çabaları asla karşılıksız bırakmaz. Bu sebepten dolayı bizler, hata yapmaya çok müsait olduğumuzu bilmeli ve kendimizi hayatın kötülüklerinden korumak için Allah’a yakınlaşmalıyız.

İnsanın Allah ile İletişiminde İbadetlerin Rolü Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir