İnsanın Allah ile İletişiminde İbadetlerin Rolü Nedir

Her insan, dünyaya geldiğinde tertemiz, ruhu saf ve günahsız bir şekilde gelir. Bebeklerin suratına baktığımızda bu saflığı görmemiz mümkündür. Bebekler, bilinçsiz ve mantıksız oldukları için hiç bir günahları yoktur. Onlar, sadece ruhları ve içgüdüleriyle yaşayan saf varlıklardır. Ancak insan, zaman içerisinde büyümesi ile birlikte düşünebilmeye, mantıklı olmaya başlar. Bu mantık sayesinde de neyin doğru, neyin yanlış, neyin faydalı veya neyin faydasız olduğunu da ayırt edebilme yeteneği kazanır. Dünya ve dünyevi zevkler, bizleri her zaman Allah’ı zikretmekten alıkoymak için çabalar.

İnsan, nefis sahibi bir varlıktır. İnsanın sahip olduğu bu nefis onu Allah’ın yolundan alıkoymak için var gücüyle çabalar. Sahip olma isteği, beğenilme isteği, zevk alma isteği gibi durumlar, günlük hayatımızın büyük bir bölümünü işgal edebilir. Bizler, bu tür şeyler için kafa yorarken kimi zaman Allah’ı düşünmeyi unutabiliriz. Allah, kullarının yanlışa düşebileceğini bilmekte ancak onlardan pişman olarak bu yanlışlardan dönmesini beklemektedir. Yani, her birimiz hata yapabilir, yanlış davranışlarda bulunabiliriz. Önemli olan, bu hatalardan ders alıp kendimizi Allah’a daha da yakınlaştırabilmektir.

Bunun yolu ise Allah’a kayıtsız şartsız boyun eğmekten geçer. Üzerinizde hiç bir zorlama olmadan kendi gönlünüzle hissederek yaptığınız ibadet, sizin Allah’a karşı duygularınızın temiz olduğunu açıkça ortaya koyan bir davranıştır. Bu yüzden doğru ve Allah’ın rızasını kazanabilmiş bir insan olma yolunda ibadetler, bizlerin en büyük yardımcısı olmaktadır.

İnsanın Allah ile İletişiminde İbadetlerin Rolü Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir