İnsanın Diğer Varlıklardan Ayrılan Yönleri Nelerdir

İnsanlar bu dünyada bulunan diğer canlılara göre çok fazla özelliğe sahiptirler. İnsanların diğer canlılardan ayrılmasına neden olan birçok şey vardır. İnsanlar ile diğer canlılar arasındaki en temel fark insanların düşünme özelliğine sahip ve akıllı bir varlık olmalarıdır. Diğer canlılar yalnızca hayatlarını sürdürebilmek için avlanırlar fakat insanlar hayatlarını devam ettirebilmek için birçok alanda çok fazla şeye ihtiyaç duyarlar. İnsanlar düşünebilen ve akıllı bir varlık olduğu için hayatındaki attığı her adıma kendi karar verebilmekte ve olayları kendisine göre değerlendirebilmektedir.

Bu dünya insanlar için yaratılmıştır diyebilecek kadar insanlar çok fazla imkana sahiptir. İnsanları diğer varlıklardan ayıran daha birçok yön bulunmaktadır. Örneğin insanda bulunan inanma, sorumlu ve özgür irade sahibi olma durumu diğer canlılarda bulunmamaktadır. İnsan hayatı boyunca kendi hayatlarını kendisi çizebilmektedir. İnsan olaylara ya da kişilere duyguları ile yaklaşsa da mantığını da her zaman kullanmaktadır. Fakat diğer canlılarda düşünebilme özelliği olmadığından dolayı mantığın varlığından söz edilemez.

İnsanlar karar verme yetisine sahip canlılardır. Hayatta seçici davranabilmektedir. Fakat diğer canlılara böyle bir hak tanınmamıştır. Bu yüzden insanlar her canlıdan daha üstün varlıklar olarak kabul edilmektedir. Bizler de sahip olduğumuz bu üstün özelliklerin kıymetini bilmeli, her zaman şükür içerisinde olmalı ve ona göre hareket etmeliyiz. Çünkü unutmayalım ki bize sunulan her şey çok değerli ve eşsiz.

 İnsanın Diğer Varlıklardan Ayrılan Yönleri Nelerdir Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir