İnsanın Yaptıklarından Sorumlu Tutulmasının Nedeni

Dünya üzerinde yaşayan her canlı, ona verilen ömür boyunca, kendisini ve etrafındakileri deneyimleme fırsatı yakalar. Hayvanlar, bitkiler, insanlar. Bu varlıklardan her birinin, dünya üzerinde bir rolü olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Ancak bu varlıklar arasından insan, onu diğer varlıklardan ayıran bir özelliğe sahiptir ki o da insanın zekasıdır. İnsan, zekası sayesinde geçmişten günümüze dek kendisini sürekli olarak değiştirmiş, yenilemiştir. Bizler, bugün sahip olduğumuz bilgi birikimini bizden önce yaşamış olan insanların deneyimlerine borçluyuz.

İnsan harici diğer canlılar, içgüdülerinin ve doğanın onlara koyduğu yasalar dahilinde yaşamak zorundadırlar. Örneğin bir kedinin, doğru ve yanlış arasında seçim yapma şansı yoktur. O, karnı acıkırsa yemek yer, uykusu gelirse uyur. İnsan, bundan farklı olarak sahip olduğu zeka sebebiyle kendisini geliştirme fırsatına sahip olmuştur. İnsan, dünya üzerinde, yaşayan diğer canlılara oranla daha fazla hüküm hakkına sahiptir. Bu hak, insana aynı zamanda bir de sorumluluk getirmektedir.

İnsan, özgürlük alanı daha geniş olduğu için yaptıklarından da sorumlu olacaktır. Çünkü doğadaki diğer hiç bir canlının, iyiyi veya kötüyü ayırt etme kabiliyeti yoktur. Bu sebepten dolayı insan, özgür iradeye sahip olduğu gibi aynı zamanda yaptıklarının sonuçlarına da katlanmak zorunda olacaktır. Bu durum, sadece akıl sağlığı yerinde olmayan kişiler için farklıdır. Onlar, mantık sahibi olmadıklarından dolayı iyiyi ve kötüyü ayırt edemezler. Bu sebepten dolayı yaptıklarından da sorumlu olmayacakları bilinir. Ancak hepimizle ilgili nihai karar, Allah tarafından verilecektir.

İnsanın Yaptıklarından Sorumlu Tutulmasının Nedeni Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir