İnsanlar Arası Etkileşimde Kitle İletişim Araçlarının Rolü Nedir

Dünya, üzerinde çeşitli inanışlardan, düşüncelerden, fikirlerden insanların bir arada yaşadığı bir yerdir. Bu şekilde bakıldığı zaman bu dünya, Çinli olsun, Fransız olsun, Türk olsun herkesin ve hepimizin ortak evidir. Bu sebepten dolayı bizler farklılıklara sahip olsak dahi bu farklılıklarımız bizler için, birbirimizle etkileşip tanışıp heyecan duymamız için bir avantajdır. Bu sebepten dolayı insanlar arası etkileşim, dünyanın daha güzel bir yer olması açısından önem taşımaktadır. Birbirini tanıyan, anlayan kişiler birbirlerine karşı daha saygılı, sevgili ve hoşgörülü olurlar.

İnsanlar arasında etkileşime faydalı olması için kullanılan kitle iletişim araçları vardır. Eskiden kitle iletişim araçları günümüzdeki kadar yoğun şekilde kullanılamadığı için küçük bir bölge içerisinde bile birbirinden çok farklı anlayışlara sahip insanları görebiliyorduk. Ancak günümüzde bu araçların yoğun biçimde kullanılması ile birlikte insanlık, yavaş yavaş ortak bir bilince sahip olmaya başlamıştır. İnsanlar, hayatları boyunca birçok düşünce üretmektedirler ancak bu düşünceler arasından dünyayı değiştiren nitelikte olanlar, birçok insanın inandığı düşünceler olmaktadır. Bir düşünceyi birçok insana benimsetmek için ise kitle iletişim araçları önemlidir.

Kitle iletişim araçları, olumlu birçok yöne sahip olsa da kötü insanların kötü emelleri için kullanmaları sonucunda olumsuz etkiler de yaratabilir. Örneğin bir kişi veya bir düşünce hakkında yalan bir sözün bu araçlar aracılığıyla iftira şeklinde yayılması, birçok insanın gerçekleri görmesine de engel olabilir. Bu sebepten dolayı bizler, gördüğümüz duyduğumuz her şeye körü körüne bağlanmamalı ve öncelikle onlar hakkında araştırma yaparak bilgi sahibi olmalıyız.

İnsanlar Arası Etkileşimde Kitle İletişim Araçlarının Rolü Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir