İnternette Sahte İlaç Tehlikesi

Günümüzde teknolojinin bizleri getirdiği nokta ile interneti sıkça kullanır olduk. Giyim alışverişleri, market alışverişleri ve hatta ilaç alışverişleri artık çoğunlukla internet üzerinden yapılıyor. Peki internetten yaptığımız alışverişlerde ne kadar güvendeyiz? Çağın geldiği noktada, ilaç alışverişleri bile internetten yapılırken burada insanları çok büyük bir tehlike bekliyor. Çeşitli sebeplerle internet üzerinden satın aldığınız ilaçların içerisinden hiç beklemediğiniz maddeler çıkabilir, hatta bu maddeler sizleri sağlığınızdan edebilecek nitelikte dahi olabilir. Konu ile ilgili olarak Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, yaptığı açıklamada söz konusu ilaçların içerisinden böcek ilacı, fare zehri dahi çıkabildiğini söyledi.

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, internette satılan sahte ilaçlar konusunda halkı uyardı. Bu ilaçları üreten kişilerin birebir kopya yöntemini kullandığını, orijinali ile sahtesinin, renk ve ağırlık açısından hiç bir farkının olmadığını, ancak içerik noktasına gelindiğinde sahte olan ilaçlardan böcek ilacı, fare zehri, arsenik gibi maddelerin dahi çıkabileceği konusunda herkesi uyardı. Karacan, Türkiye’de internetten sahte ilaç satışının yoğun bir şekilde yapıldığını ve bunun artık neredeyse bir sektör haline geldiğine değinerek, internetten alınan ilaçların %80 oranında sahte ilaçlar olduğunu söyledi.

Karacan, yaptığı açıklamada kanser ilaçları, zayıflama ilaçları, cinsel güç arttıran ilaçlar gibi ilaçların gerçeği ve sahtesini ayırmanın mümkün olmadığını söyleyerek, birebir kopya şeklinde hazırlanan bu ilaçların gerçek ya da sahte olduğunu anlamanın, ilacı laboratuar ortamında incelemek olduğunu söyledi. Bununla birlikte Karacan, ilacın eczacı danışmanlığında alınması gereken birşey olduğunu ve bu durumu gözardı edip internetten ilaç alışverişi yapan kişilerin hayatlarının tehdit altında olabileceğini ifade etti.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir