İpe Un Sermek Deyiminin Anlamı Nedir

Eski zamanlarda söylenmiş ve bu zamanlara kadar gelmeyi başarmış birçok deyim bulunur. Bu deyimler bu zamana gelene kadar anlamı korumuş ve hala günlük hayat içerisinde insanlar tarafından çok fazla kullanılmaya devam edilmiştir. Deyimler insan hayatında önemli  bir yere sahip olmak ile birlikte hikayeleriyle insanları etkilemekte kimi zaman ise ders verici niteliğinde de olabilmektedir. Bu yazımızda siz ipe un sermek deyimini açıklayacağız. İpe un sermek deyimi ne anlama gelmektedir? İpe un sermek deyimi günlük hayat içerisinde hangi durumlar için kullanılmaktadır? Bu ve bu gibi birçok soruya ait olan yanıtların bulunması ya da ipe un sermek deyimi ile ilgili daha çok bilginin edinilmesi için, hazırladığımız bu yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye etmekteyiz.

İpe un sermek deyimi Nasreddin Hoca’nın içerisinde bulunduğu bir hikaye sonucunda ortaya çıkmıştır. Bir gün Nasrettin Hoca’dan komşusu urgan istemeye evine gelmiştir. Nasreddin hoca da urganı vermek istemeyince bir bahane bulup eşinin urganın üzerine un serdiğini dile getirmiştir. Komşusu da bu duruma çok şaşırıp, hiç urgan üzerine un serilir mi diye soru yöneltmiştir. Nasreddin Hoca da bu soruya cevap olarak vermeye gönül olmaması durumunda ipe un bile serilebileceğini söylemiştir. İpe un sermek deyimi burdan ortaya çıkmıştır.

İpe un sermek deyimi bir şeyi yapmak istememek, bir şeyi yapmaya gönlü olmadığı için anlamsız bahaneler üretmek anlamına gelmektedir.

İpe Un Sermek Deyiminin Anlamı Nedir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir