İpek Yolu Hangi Türk Devleti Topraklarından Geçmiştir

Günümüzde insanlar, günlük hayatlarında ihtiyaç duydukları şeylerin neredeyse tamamını kolaylıkla temin edebilmektedirler. Bugün bizler, marketlere gittiğimizde ihtiyacımız olan çeşit çeşit yiyeceği kolaylıkla satın alabiliyoruz. Bununla birlikte teknoloji sayesinde bugün, bir gemi ya da uçak aracılığı ile binlerce ton ürün, kısa süre içerisinde bir yerden bir yere taşınabiliyor. Ancak geçmişe baktığımızda, bugün bizlerin sahip olduğu şeylerin geçmişte ülkelerin en güçlü kişileri olan krallarda dahi olmadığını görmekteyiz. Günümüzde kolaylıkla ulaşabildiğimiz şeylerin ticaretini yaparak para kazanmak isteyenler, geçmişte kendilerine çeşitli ticaret rotaları çizmişler ve bu rotalar üzerinde zor doğa şartlarıyla da mücadele etmişlerdir.

İpek yolu da tarih boyunca önem teşkil etmiş olan ve Avrupa – Asya arasında bulunan bir ticaret rotasıdır. Bu rota sayesinde eski yıllarda tüccarlar, Çin uygarlığına giderek satın aldıkları ürünleri Orta Doğu, Anadolu, Doğu Avrupa gibi topraklarda satışa sunuyorlardı ve bu sayede gelir elde ediyorlardı. Bu yol, Batı Asya ve Anadolu toprakları içerisinden de geçtiği için tarih boyunca bu yol üzerinde birçok Türk devleti de kurulmuştur. Uzun yıllar boyunca faaliyette kalan ancak günümüzde sadece kalıntıları bulunan İpek yolunun üzerinde bulunan Türk devletleri olmuştur. Bunlar Osmanlı Devleti, Selçuklu Devleti, Gazneliler, Asya Hun Devleti, Göktürk ve Uygur Devleti gibi devletler olmuşlardır. İpek yolu üzerinde bulunan bu devletler, toprakları içerisinden yılda yüzlerce tüccar geçtiği için vergi konusunda da önemli gelirler elde etmişler, ekonomilerini güçlendirmişlerdir.

İpek Yolu Hangi Türk Devleti Topraklarından Geçmiştir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir