İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Sanat

Tarihin çok eski dönemlerinden beri var olan Türk halkları, ilk olarak Orta Asya bölgesine yerleşip buralarda yaşam sürdürmüşlerdir. Ural-Altay dağlarının bulunduğu bölgelerde yaşayan Türkler, dağlık bölgede yaşadıkları için yaz ve kış yaşadıkları yerleri değiştirmişlerdir. Yazları yaşam şartlarının daha uygun olduğu bölgelere göç ederken kışları ise yaz gelmeden geride bıraktıkları evlerine dönmüşlerdir. Bu nedenle o dönemde Türkler, göçebe bir yaşam tarzı benimsemişlerdir.

Göçebe yaşam tarzını benimseyen insanlar arasında yerleşik bir sanat anlayışının gelişmesi de mümkün olmamıştır. Bu nedenden dolayı da mimari, heykel gibi alanlarda eski Türklere ait eserler görülmesi bir hayli zordur. Türkler, sürekli olarak yer değiştirdikleri için küçük sanat dallarında kendilerini geliştirmişlerdir. Demircilik, dokumacılık gibi küçük sanat eserleri Türk insanı arasında yaygın olmuştur. Yani Türkler, o dönemde ortaya büyük, kalıcı sanat eserleri çıkaramadılarsa da el sanatları konusunda başarılı olmuşlardır.

El sanatlarıyla daha çok ilgilenilmesi nedeniyle resim, madenleri işleme gibi konularda Türkler başarılı olmuştur. Çadırlar içerisinde yaşam sürüldüğü için ise dokuma ile elde edilen ürünler Türkler arasında yaygın olmuştur. O dönemde yaşamış insanlar, hayvanları sevdikleri ve onlarla iç içe, yardımlaşarak yaşadıkları için ortaya çıkardıkları eserlerde de bunu işlemişlerdir. Örneğin o dönemde dokumacılık ile elde edilmiş olan bir halıda ya da dövülmüş bir kılıçta hayvan imgeleri görebilmek mümkündür.

Bu dönemden sonra Uygur zamanından itibaren, yerleşik hayata geçilmeye başlanmıştır. Yerleşik hayata geçilmesi ile birlikte sanat alanında da değişiklikler görülmüş ve mimari anlamda da gelişmeler sağlanmıştır. Bununla birlikte minyatür, fresko gibi alanlarda da ortaya birçok eser çıkarılmıştır.

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Sanat Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir