İslamiyet Öncesi Türk Tarihi

Türk milleti, tarihin çok eski dönemlerinden beri tarih sahnesinde var olmuş ve o günden bugüne dek varlığını korumuş bir millettir. Köklü bir millet olması nedeniyle de günümüzde dünyanın birçok bölgesinde Türk insanı yaşamaktadır. Farklı bölgelerde yaşayan Türk nüfusu toplandığında, ortaya hayli yüksek bir rakam çıkmaktadır.

Türk milleti, tarih sahnesinde ilk olarak Orta Asya bölgesinde görülmüşlerdir. Ural-Altay dağları arasında bulunan Türk halkı, buralarda devletler kurarak uzun yıllar yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Ural-Altay bölgesi, dağlık bir alan olduğu için Türkler burada yaşamlarını sürdürebilmek için genellikle avcılık ve hayvancılık ile uğraşmışlar, geçimlerini bu şekilde sağlamışlardır. Geçim kaynakları bunlar olduğu için Türkler, göçebe bir yaşam tarzını benimsemişlerdir. Göçebe yaşayan Türkler, yazları yaşam şartlarına uygun faaliyetler yapabilecekleri yerde geçerek yaylak hayatı yaşarken, kışları ise kışlak şeklinde geçirmişlerdir. Belirlenen bölgeler arasında yazları ve kışları seyahat edip buralarda yaşamışlardır.

Bu dönemde Türklerin en büyük rakibi, tıpkı biz gibi hala uygarlığını sürdürmeyi başarmış olan Çin olmuştur. O dönemde Çin, Türkler üzerine seferler düzenlemiş ve Türkleri hakimiyeti altına almaya çabalamıştır. Ancak bu çabalar sonuçsuz çıkmış ve Türklerle rekabet halinde olmaya direnemeyen Çin, günümüzde hala var olan ve dünyanın her yerinden insanların ilgisini çeken en uzun sur olan Çin Seddi’ni inşa etmişlerdir. Daha sonraki zamanlarda Türkler, buralardaki yaşam şartlarının bozulması nedeniyle batı yönüne doğru göç etmeye başlamışlardır.

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir