İslamiyet Öncesi Türklerde Ordu Sistemi

Türk insanı, tarihin eski dönemlerinden beri savaşa ve savaşçılığa önem vermiştir. Çünkü Türkler arasında namus ve devlet, uğruna can verilecek kavramlar olmuşlardır. Devletin zarar görmesi sonucunda namus da yok olacağı için Türkler arasında savaşçılık yaygın olmuş ve her Türk insanı, o dönemde iyi birer savaşçı olmuşlardır.

Savaşçıların iyi olması nedeniyle kurulmuş olan ordular da tarih boyunca başarı göstermiştir. Peki İslamiyetin kabulunden önce yaşamış olan Türk devletlerinde ordu anlayışı nasıldı? Askerlik Türkler için neden bu kadar önemliydi? Sizler için hazırladığımız bu yazıda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

İslamiyet öncesi Türklerde ordu adına en büyük çalışmaları yürütmüş olan hükümdar Mete Han olmuştur. Mete Han, orduda onluk sistemin temelini atmıştır ve Türk devletleri içerisinde düzenli orduya geçme çalışması yaparak bunu başaran ilk hükümdar olmuştur. Mete Han, ayrıca askeri dehası sayesinde Turan taktiğini keşfetmiş ve birçok savaşta bunu uygulayarak önemli zaferler elde etmiştir.

Mete, ordu yapılanmamızın temelini oluşturmuştur. Türklerde ilk düzenli ordu sistemini oluşturan kişi mete’dir. Onluk sistemi oluşturmuştur, Turan taktiğini bulmuş ve uygulamıştır. Bu taktiğe aynı zamanda eski Türkler için de önemli bir sembol olan Kurt Kapanı adı da verilmektedir.

O dönemlerde insanlar arasında ordu ve millet anlayışı hakimdi. Bu anlayışa göre devlet, içerisinde yaşayan herkesin ortak malıydı ve aynı zamanda devleti korumakta herkesin yükümllüğü halini almaktaydı. Bu nedenle devletin her kesiminden insan, vatan savunması noktasında aynı çabayı göstermiştir. Türk insanı, hayvanlarla birlikte bir hayat sürdürdükleri için atları da çok sevmişler ve atları da savaşlarında aktif olarak kullanmışlardır. Avcı bir millet olunmasından dolayı okçuluk konusunda Türkler, çok ileri seviyede olmuşlar ve at üzerinde oku çok iyi bir şekilde kullanmışlardır.

İslamiyet Öncesi Türklerde Ordu Sistemi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir