İslamiyet Öncesi Türklerin Yaşam Tarzları Nasıldı

Türk toplumu, tarihin eski dönemlerinden beri varlığını sürdüren bir toplumdur. Türk milletinin kökenleri, milattan önceki yıllarda Orta Asya bölgesinde kurulan devletlere dayanmaktadır. Türkler, ilk olarak bu bölgelerde devletler kurmuşlardır ve yaşadıkları bölgeye hakim olmuşlardır. O dönemlerde hayat, günümüzden çok farklı olduğu gibi bizlerin ataları olan Türklerin de yaşam tarzları çok farklıydı. Peki Türkler, ne yapar, nelerle uğraşırlardı? O dönemde yaşamış olan insanlar, geçimlerini nasıl sağlarlardı?

İlk Türk devletleri, Ural-Altay dağlarının içerisinde kurulmuş ve Türk halkı buralarda yaşam sürdürmüştür. O dönemlerde tarım, pek fazla bilinmiyordu ve Türk insanının yaşadığı bölge, tarımsal faaliyetler için pekte uygun değildi. Bu nedenden dolayı Türkler, yaşamlarını sürdürebilmek için hayvancılıkla uğraşmışlardır. Bir yandan hayvanlar yetiştiren insanlar, aynı zamanda avcılık faaliyetleri de yürüttükleri için tarih boyunca okçuluk konusu, Türk insanı arasında başarılı olmuştur.

Göçebe yaşam stili benimsendiği için toplum içerisindeki herkesin, her daim birbirine ihtiyacı olmuştur. Bu nedenle Türk toplumlarında mülk, ortak sayılmış ve sahip olunan varlıklardan herkes eşit derecede yararlanmıştır. Bu nedenle bu dönemdeki Türk toplumlarında din adamları, yöneticiler, soylular gibi bir sınıf ayrımı da olmamıştır. Savaşçılık, o dönem yaşamış insanlar arasında önemli bir kavram olmuştur çünkü ortak mülkün her daim korunması ve kollanması gerekmiştir. Yerleşik bir yaşam olmadığı için aynı zamanda yazılı kültür o zamanlarda zayıf olurken, daha çok ağızdan ağıza şeklinde sözlü kültür gelişmiştir.

İslamiyet Öncesi Türklerin Yaşam Tarzları Nasıldı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir