İstanbul’daki Nüfus Yoğunluğunun Başka Ne Gibi Nedenleri Olabilir

İnsanlar, yaşayacakları ve hayatını geçirecekleri bölgeleri belirlerken çeşitli kriterleri göz önünde bulundurarak tercihler yaparlar. Bu kriterlerden en önemlisi ve etkilisi ise yaşanacak yerde bulunan ekonomik imkanlar olmaktadır. Her insan, ekonomik anlamda kendisine yetmek ve belirli bir alım gücüyle huzurlu bir hayat yaşamak ister. İstanbul, bu sebepten dolayı uzun yıllardan beri Türk insanının yaşamak istediği yerlerden bir tanesi olduğu için yıllar içinde çok yüksek oranda göç almıştır. Bu göçün sonucunda da İstanbul’daki nüfus yoğunluğu artmıştır.

İstanbul içerisinde birçok ekonomik alanda faaliyetler yürütüldüğü için insanlar buraya göç etmektedirler. Ancak göçün sebebi her zaman ekonomik nedenler olmayabilir. Başka bir ilde yaşayan ve ekonomik durumu gayet iyi olan insanlar da kimi zaman İstanbul ya da İstanbul gibi büyük şehirlere göç edebilmektedirler. Bunun altında farklı sebepler yatabilmektedir.

İnsanların ekonomik gerekçeler haricinde göç etmesinin sebebi, siyasal veya kültürel de olabilmektedir. Örneğin İstanbul, sahip olduğu kültürel birikim sayesinde birçok farklı inanıştan, milletten insanı bir arada barındıran bir şehirdir. Bu durum da bu şehri hareketli bir şehir kılmaktadır. Bunun yanı sıra İstanbul’da, geçmişten günümüze kalmış olan birçok tarihi esere tanıklık edebilmekte mümkündür. Ayrıca hayatın hareketli ve hızlı olması, şehrin büyük olması ve her türlü imkanın fazlaca bulunması nedeniyle de insanlar yaşamak için İstanbul’u tercih ederler. Bu durum da nüfus yoğunluğunu ortaya çıkarır.

İstanbul’daki Nüfus Yoğunluğunun Başka Ne Gibi Nedenleri Olabilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir