İstanbul’un Fethedilmesinde Kullanılan Savaş Aletleri Nelerdir

İstanbul’un fetih edilmesi, dünyada çeşitli manalarda birçok şeyin değişmesinin ve yenilenmesinin başlangıcı olan bir olay olmuştur. İstanbul’un fetihten önceki sahibi olan Bizans İmparatorluğu, dünyaya hükmetmiş olan Roma İmparatorluğu’nun son kalesiydi. Bu nedenle bu şehir, Avrupa devletleri tarafından da korunuyor ve destekleniyordu. Bunun yanı sıra o zamanki teknoloji ile bu şehrin surlarını aşmak, gerçekten çok zor bir olasılık gibi görünüyordu. Ancak Osmanlı Devleti için İstanbul’un fethi, kaçınılmaz bir hale gelmişti. Çünkü fetihlerin devam edebilmesi için geride engel kalmaması gerekiyordu.

İstanbul’un sahip olduğu kuvvetli surların nasıl aşılacağı, o dönem herkesin merak konusuydu. İlkel mancınıklar veya merdiven gibi şeylerle bu kalenin surlarını aşmak, imkansızdı. Bu nedenle Fatih Sultan Mehmet, yine tarihte bir ilki başarmıştır ve topu ilk kez İstanbul’un fethinde kullanmıştır. Sultan Mehmet, Macar bir top ustasına devasa boyutlarda toplar inşa ettirmiş, bu toplara da Şahi Topu adını vermiştir. Bu topların yıktığı surlar sayesinde İstanbul’un fethi Türkler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Toplar, içerisinde bulunan gülleyi, barutun patlatılmasından ortaya çıkan kuvvet ile çok yüksek bir hızla kalenin surlarına ateşleyebilmekteydi. Bu toplar sayesinde İstanbul’un sağlam surlarının aşılması mümkün olabilmiştir. Ayrıca tarih boyunca ilk kez bir savaşta top kullanılmıştır. Bunun yanı sıra savaşta mızrak, ok, kalkan ve kılıçlar gibi eski zamanlardan beri kullanılan savaş aletlerinden de kullanılmıştır.

İstanbul’un Fethedilmesinde Kullanılan Savaş Aletleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir