İstanbul’un Fethi Hakkında Bilgi

İstanbul, sahip olduğu konum nedeniyle çok uzun yıllardan bugüne dek uzanmak üzere tüm dünya devletlerinin ve milletlerinin ilgi odağı olan bir şehir olmuştur. İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Bununla birlikte yükseltisi de düşük olduğu için insan yaşamına, tarıma, kısacası yürütülebilecek her türlü ekonomik faaliyete elverişli bir şehirdir. Bu sebepten dolayı da tarihte burada birçok devlet hüküm sürmüştür.

Osmanlı Devleti’nin eline geçmeden önce Bizans’ın elinde olan şehir, Roma İmparatorluğu’nun son kalesi olma konumunu koruyordu. Topraklarını bugünkü Marmara Bölgesi’nin tamamına genişleten Osmanlı Devleti için geriye tek bir hedef kalmıştı. O da İstanbul, o zamanki adıyla Constantinopolis’ti. Osmanlı sınırlarının tam da merkezinde kalan İstanbul, Osmanlı için büyük önem teşkil ediyordu. Çünkü Osmanlı, topraklarını her ne zaman genişletmek istese Bizans buradan Osmanlı üzerine akınlar düzenliyordu. Bu nedenden dolayı Fatih Sultan Mehmet döneminde, İstanbul üzerinde kurulmuş olan büyük kuşatma sonuç vermiştir ve 29 Mayıs 1453 tarihinde kuşatma, Osmanlı Devleti zaferiyle sonuçlanmıştır.

Zaferin sonucunda Roma İmparatorluğu’nun son kalesi, Osmanlı Devleti hakimiyetine girmiştir. Osmanlı, buradaki tüm yerli halka hoşgörülü davrandıysa da Bizanslı aydınlar buradan kaçarak İtalya’ya gitmişler ve Avrupa’daki Rönesans ve Reform hareketlerinin başlamasına ön ayak olmuşlardır. Fetihten sonra Ortodoksların inanç merkezi olan Ayasofya, Camiye çevrilmiştir. Ancak yine de şehir içerisinde yaşayan Hristiyanlara da hoşgörülü davranılmış, inançlarına karışılmamıştır.

İstanbul’un Fethi Hakkında Bilgi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir