İstanbul’un Fethi Tarihin Akışını Nasıl Etkilemiştir

İstanbul, sahip olduğu stratejik konum ve zenginlikler nedeniyle sadece Osmanlı’nın değil, tarih boyunca var olmuş olan birçok devletin de ilgisini çekmeyi başarmış bir şehirdir. Osmanlı Devleti’nin kurulu olduğu toprakların tam ortasında kalan İstanbul’un fethedilmesi, devletin daha da büyüyebilmesi ve sınırlarını Avrupa’ya doğru genişletebilmesi açısından çok önemli bir gereklilikti. Bu gereklilik nedeniyle de Fatih Sultan Mehmet komutasındaki Türk orduları, 1453 yılında İstanbul surlarının içine girmeyi başarmış ve şehri fetih etmişlerdir.

İstanbul’un fethi, tarihin akışını değiştirecek nitelikte bir gelişme olmuştur. Fetihten sonra Osmanlı’nın sahip olduğu hoşgörü, İstanbul’da yaşayan diğer milletlere ve dinlere mensup insanlar tarafından da görülmüş ve Osmanlı’nın şanı dünyada yürümeye başlamıştır.  Bu fetih sonrasında fetihe gidilen birçok bölgede yaşayan yerel halk, kendi yönetimleri yerine başlarına Osmanlı’nın gelmesini istemiş ve kimi zaman fetihler sırasında Osmanlı ordusuna yardımcı olan insanlar dahi olmuştur.

İstanbul’un fethi ile Osmanlı’nın diğer yönlerdeki fetihleri hız kazanmış ve devlet kısa süre içerisinde bir imparatorluk haline gelmiştir. Bu sayede, dünyanın birçok bölgesinde yaşayan insanlar, Osmanlı çatısı altında bir arada huzurla yaşamış ve diğer dinlere mensup birçok insan da Osmanlı’daki huzuru görüp kendisine din olarak İslamiyeti seçmiştir. Bununla birlikte İstanbul’dan ayrılan Bizanslı soylular ve aydınlar, İtalya’da ortaya çıkarttıkları akımlar ile rönesans ve reform hareketlerini başlatmışlar, bu sayede Avrupa halklarının üzerinden Kilise baskısı kalkmış ve Avrupa, bilim ve sanat konusunda kendini yıllar içerisinde önemli derecede geliştirmiştir.

İstanbul’un Fethi Tarihin Akışını Nasıl Etkilemiştir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir