John Dollond Hayatı

Dollond, John (d. 10 Haziran 1706, Londra – ö. 30 Kasım 1761, Londra, İngiltere), ingiliz optik aletler ve astronomi aletleri yapımcısı. Renksemez (akromatik) objektifli bir teleskop ile Güneş’in çapını ve gökcisimleri arasındaki açıları ölçmeye yarayan kullanışlı bir helyometre geliştirmiştir. John Dollond Hayatı hakkında bilgi.

Fransa’dan kaçan bir Protestan mülteci aileden gelen Dollond, önce geleneksel aile mesleği olan ipek dokumacılığını öğrendi. Daha sonralan optik ve astronomi alanlarında kendi kendini yetiştirerek 1752’de büyük oğlu Peter ile birlikte optik aletler yapmaya başladı. İki yıl sonra da bir helyometre geliştirdi.

1747’de Newton’un, merceklerde renkser (kromatik) sapınçların (aberasyon) önlenemez olduğuna ilişkin savı üzerine bir tartışma başlamıştı. Daha sonraları yapılan deneyler bunun aksini kanıtlayınca Dollond, flint ile crown camlarından renksemez bir mercek yaptı ve bu buluşuyla Royal Society’nin Copley Madalyası’m kazandı. Ama sonradan, benzer bir mercek geliştiren İngiliz mucit Chester Moor Hall’un buluşunun daha önce gerçekleştirilmiş olduğuna karar verildi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir