Kafkasya Cephesi

I. Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti gibi diğer başka devletlerinde önemli yaralar almasına sebep olan bir savaş olmuştur. Katılımın büyük olması ve savaşta ağır silahların kullanılması sebebiyle hem sivil olarak hem de asker olarak çok büyük kayıpların verildiği bir savaş olmuştur. I. Dünya Savaşı’na sonralardan dahil olan Osmanlı Devleti için de durum aynı olmuştur. Osmanlı Devleti, savaşa girmesinin hemen ardından ülkenin dört bir yanından saldırılara uğramış ve birçok cephede büyük kayıplar vermiştir. Kafkasya’da açılan cephe de, Osmanlı Devleti’nin Rus Çarlığı ile savaştığı bir cephedir.

Osmanlı Devleti, Almanya’dan aldığını duyurduğu gemilerin Rus limanlarını bombalaması ile birlikte savaşa girmiştir. Bunun ardından Ruslar, Osmanlı üzerine Kafkasya bölgesinden taaruza geçmişlerdir. Savaş başladığında ilan edilen seferberlikte, Ruslarla çarpışması için 120 bin kişilik bir Osmanlı ordusu hazırlanmıştır. Ancak ne yazık ki bu ordumuz, yeteneksiz ve bilgisiz generallerin yanlış kararları sebebiyle daha savaşa girmeden büyük kayıplar vermiştir.

Doğunun soğuk hava şartlarını hesaplayamayan generaller, ekonomik yetersizliklerin de nedeniyle orduları kış şartlarına uygun olmayan bir halde cepheye sürmüştür. Savaşa giden askerler arasında soğuk, açlık, hastalık gibi sebeplerden dolayı çok büyük kayıplar olmuştur. Devlet kayıtlarına göre Kafkasya cephesinde yaklaşık 90 bin askerimizin şehit olduğu bilinmektedir. Bu rakam, Türk tarihi adına çok büyük bir yaradır.

Taaruza geçen Rus orduları, Erzurum, Erzincan, Trabzon, Muş gibi şehirlerimizi işgal ederek buralara yerleştiler. Buradaki orduları yönetmesi için atanan Mustafa Kemal, Muş ve Bitlis’i Rusların elinden geri almayı başardı. Bu cephe, 1971 yılında imzalanan Brest-Litovsk anlaşması ile kapatıldı ve Kafkasya cephesindeki savaş bitti. Ruslar, işgal ettikleri bölgeleri terk ettiler.

Kafkasya Cephesi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir