Kar Elde Etmek Amacıyla Mal ve Hizmetlerin Alım Satımının Yapılmasına Ne Denir

İnsanlar, yaşamlarını sürdürdükleri süre zarfı boyunca çeşitli faaliyetler yaparak kazanç elde ederler. Elde edilen kazanç, insanın barınma, yiyecek, giyim gibi ihtiyaçlarını karşılamada kullanılır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak isteyen her bir bireyin, mutlaka çalışma sisteminde kendisine bir yer bulup dünyadaki döngüye katkı sağlaması gerekmektedir. Kazanç elde etmek amacıyla yapılan faaliyetlerden bir tanesi de ticarettir.

Ticaret, bir malın ya da bir hizmetin, üretilerek ya da bir yerden satın alınarak, üstüne kar eklenerek bir başka yerde satılması eylemine verilen isimdir. Kişiler bireysel olarak ticaret yapabileceği gibi ülkeler arası ticaretten de bahsedebilmek mümkündür. Her birey, gerekli çalışmayı ve özeni göstererek ticaret yapabilir. Ticaret yapmak isteyenler, genellikle sermaye biriktirirler ve öncelikle kendilerine bir şirket ve bir dükkan açarlar. Bununla birlikte evde bir yemek pişiriyor ve bunu dışarıda satıyorsanız, bu durum için de ticaret diyebilmemiz mümkündür. Özellikle yurt dışı ülkelere mal satımı şeklinde yapılan ticaret, ekonomiye önemli katkılar sağlamaktadır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, Müslümanlara rızkın onda dokuzunun ticarette olduğunu söyleyerek ticaretin ne denli önemli birşey olduğunu vurgulamıştır. Ticaret yapan insan, eğer doğru çalışmayı yapar ve doğru zamanda doğru kararları verirse, kısa süre içerisinde küçük olan servetini büyük bir servete çevirebilir. Bu sebepten dolayı devletimiz de girişimcileri, çeşitli teşvikler sağlayarak ticaret yapmaya teşvik etmektedir. Bu sayede ekonomiye de can verilmektedir.

Kar Elde Etmek Amacıyla Mal ve Hizmetlerin Alım Satımının Yapılmasına Ne Denir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir