Karadeniz Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri

Her bir bölgenin olduğu gibi Karadeniz bölgesinin de ülkemiz açısından önemi çok büyüktür. Diğer bölgelere göre çok farklı bir iklim yapısına sahip olan Karadeniz bölgesinde yapılan ekonomik faaliyetler de bu iklime göre şekil almıştır. Bölgede yürütülen ekonomik faaliyetleri anlamak için öncelikle bölgenin yer şekillerini ve iklimini bilmemiz gerekir. Bu bilgiler hangi faaliyetlerin neden yapıldığı konusunda bizlere yol gösterecektir. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için Karadeniz Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Karadeniz bölgesi, yer şekilleri özellikleri açısından incelendiğinde dağlık ve engebeli bir şekle sahiptir. Bu sebepten dolayı da Karadeniz’den diğer bölgelere ulaşım yeteri kadar gelişememiştir. Bu sebeplerden dolayı da bu bölgede sanayi alanında çok fazla faaliyet yapılmamaktadır. Yılın büyük kısmını yağışlı geçirmesi sebebiyle bu bölgede daha çok tarımsal faaliyetler yürütülür. Bu bölgede üretilen çay, fındık, mısır, patates gibi ürünler iç pazarda satışa sunulmakla birlikte yurtdışı ülkelere de ihraç edilir. Bu açıdan bakıldığında anlaşılıyor ki her bir diğer bölgenin olduğu gibi Karadeniz bölgesi de ülke ekonomimiz açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Karadeniz bölgesinde denize paralel olarak uzanan sıradağlar vardır. Kıyıya paralel şekilde olan bu dağlar, denizden gelen yağışlı ve ılıman iklimin bölgenin iç kesimlerine doğru ilerlemesini engeller. Bu sebepten dolayı kıyı kesimlerinde ve iç kesimlerde farklı iklim görüldüğü için üretilen tarım ürünleri de farklılık gösterir.

Karadeniz bölgesinde çay, fındık, mısır, yeşil mercimek, patates ve tütün yetiştirilerek iç pazarda ve yurtdışında satılır. Yağışlı bir iklime sahip olan bölgede ormanlar çok olduğu için bölgede orman ürünleri üretimi de yapılabilmektedir. Karadeniz ayrıca balıkçılık konusunda da Türkiye’nin üretiminin %70’ine sahiptir. Bölgede az da olsa madencilik faaliyetleri de vardır. Bakır ve kömür madenleri işletilmektedir.

Karadeniz Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir