Katı Sıvı Ve Gazların Basıncı Hangi Etkenlerden Kaynaklanır

Evrende bir çok madde bulunmaktadır. Bunların birçoğu katı, sıvı ya da gaz formunda bulunabilmektedir. Katı, sıvı ve gaz formda olan bu maddelerin belirli bir basınç gücü bulunmaktadır. Peki katı, sıvı ve gaz maddelerin uygumış oldukları basınç miktarları nedir? Katı, sıvı ve gaz olan maddelerin ortaya çıkan basınç nasıl ve neye göre ortaya çıkmaktadır? Bu ve bunun gibi evrende bulunan katı, sıvı ve gaz olan maddeler ile ilgili soruların cevabını ya da katı, sıvı ve gaz olan maddeler ile ilgili çok daha fazlasını, sizin için hazırladığımız bu Katı Sıvı Ve Gazların Basıncı Hangi Etkenlerden Kaynaklanır adlı yazımızı inceleyerek elde edebileceğinizi bilmenizi isteriz.

Evrende bulunan katı maddelerin oluşturduğu basınç yer çekimi ile alakalı olmaktadır. Katı formda olan cisimler, yer çekiminin etkisinde olarak bulundukları yere kuvvet uygulamaktadır. Katı formda olan bu cismin taban kısmının büyülüğü ile uygulanan basıncın artması ya da azalması gözlemlenebilir. Bu durum katı cismin ağırlığından dolayı da farklılık gösterebilmektedir.

Evrende bulunan sıvı formda olan maddelerin uygulamış oldukları basınç, bu sıvı maddenin yüksekliği, özkütle ve yerçekimi ivmesi ile alakalıdır. Bu durumlara göre uygulamış oldukları basınç farklılık göstermektedir.

Evrende bulunan gaz formda olan maddelerin ise uygulamış oldukları basınç tanecik hareketleri ile alakalıdır. Katı, sıvı ve gaz formda olan bu maddelerin basınç uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak işinize yarayacaktır.

Katı Sıvı Ve Gazların Basıncı Hangi Etkenlerden Kaynaklanır Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir