Kayıların Anadolu’ya Gelişi ve Yerleşmesi Nasıl Gerçekleşti

Kayı boyu, Selçuklu Devleti zamanında Anadolu topraklarına yerleşen boylardan biridir. Selçuklu İmparatorluğu zamanında, devlet sınırlarının Anadolu’nun iç bölgelerine doğru genişlemesi ile bu bölgelere Orta Asya’da yaşayan ailelerden bazıları getirilmişti. Selçuklu Devleti, 1071 Malazgirt Savaşı’nı kazanarak Bizans komutanı Roman Diyojen’i esir etmesi ile birlikte Türk boylarının Anadolu’ya akınları başladı. Selçuklu imparatoru Bizans’lılardan alınan bölgelere Türk boylarını yerleştirerek bölgeyi Türkleştirdi. İşte bu elde edilen topraklara yerleştirilen boylardan birisi de, ileride Osmanlı İmparatorluğunu kuracak olan kayı boyudur. Sizler için hazırladığımız bu yazıda sizlere Osmanlı’yı kuran Kayıların Anadolu’ya gelişi ve yerleşmesi hakkında bilgi vereceğiz. Eğer siz de bu konuyu merak ediyor ve bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmayı istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kayılar, Oğuzların Bozok kolundandır. Kayı, kelime anlamı olarak sağlam ve kuvvetli anlamına gelmektedir. Asya’daki Moğol istilasından kaçan Türkler Anadolu’da Moğol tehlikesinden uzak bir yaşam inşa etmeye başladılar. Kayılar, göçebe hayatı yaşayan bir boy olarak öncelikle Ahlat adı verilen bölgeye yerleştiler. Sonraları Selçuklu Devleti Anadolu’nun iç kısımlarına ilerledikçe, Kayıları öncelikle Ankara bölgesine, sonrasında ise bugünkü Bursa’ya yerleştirdi.

Ankara Karacadağ bölgesinde bir süre yaşadıktan sonra kayılar, Selçuklu imparatoru tarafından sınır güvenliğini sağlamak ve Bizans üzerindeki etkiyi arttırmak amacıyla bugünkü Bursa topraklarına, Bizans sınırına yerleştirildiler. Bu dönemde Kayı boyunun başında Ertuğrul Bey vardı. Sonrasında ise Selçuklu Devleti’nin yıkılması ile birlikte Osmanoğulları Beyliği’ni kurarak yaşamlarına devam ettiler.

 

Kayıların Anadolu’ya Gelişi ve Yerleşmesi Nasıl Gerçekleşti Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir