Kişinin Ekonomik Durumunun Gelişimi Üzerinde Ne Gibi Olumlu ve Olumsuz Etkileri Vardır

İnsan, doğada düşünebilme yeteneğine sahip olan tek canlıdır. Diğer tüm canlılar, onlara biçilen rollerle varlıklarını sürdürürler. Örneğin ağaçlar, Allah’ın yarattığı kurallar çerçevesinde var olurlar ve vakitleri geldiğinde ölürler. Allah’ın yarattığı hayvanlar ise düşünmez, içgüdülerinin onlara gösterdiği yollardan hareket ederler. Bu kuralların dışında kalan tek canlı, insandır. İnsan, düşünme yeteneğine sahip olduğu için kendisiyle ilgili karar alma mekanizması da vardır. Bu noktada bakıldığında da insanlar, en iyi kararları alabilmek adına kendilerini geliştirmeye ihtiyaç duyarlar. Kendimizi geliştirmek için çocukluğumuzdan itibaren okullara gider, yeni bilgiler öğreniriz. Bunun yanı sıra yaşadığımız hayat tecrübesi sayesinde de birçok şeyin farkına varır, birçok şey öğreniriz. Peki ekonomik durumumuz, bu gibi durumlara nasıl etki eder? Ekonomik durumu daha iyi olan birisi için kendisini daha iyi geliştirmiştir diyebilir miyiz? Bu gibi soruların cevapları yazımızın devamında.

İnsanlar, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına maddiyata ihtiyaç duyarlar. Giyinme, barınma, eğitim gibi ihtiyaçlar için sağlam bir ekonomiye ihtiyaç vardır. Ekonomik durumu iyi olan bir insan, kendisini geliştirmek için daha çok fırsata sahip olacağı için, bu kişi üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Ancak her ekonomik durumu iyi olan insan, kendisini geliştirmiştir diyemeyiz çünkü bu durum, paradan daha çok kişinin önündeki fırsatları değerlendirip değerlendiremediğiyle alakalıdır.

Bunu düşünelim. Köyde yaşayan, maddi durumu çok iyi olmayan bir arkadaşımız, içinde bulunduğu durumdan kurtulabilmek adına gecesini gündüzüne katmış, okumuş, araştırmış, öğrenmiş ve büyük yaşlara geldiği zaman hem bilgili, hem erdemli, hem de iyi bir ekonomik duruma sahip mutlu bir insan haline gelmiş. Bu kişi için kendisini geliştirmiş diyebiliriz, çünkü ilk bulunduğu noktadan her anlamda ilerilere gelmiştir. Bir başka örnekte zengin bir ailenin çocuğundan verelim. Bu çocuk özel okulda okumuş, en güzel oyuncaklarla büyümüş, cebinde ne zaman istese istediği kadar harçlık bulmuş. Ancak ihtiyacı olan herşey, kolayca önüne serildiği için kendisini geliştirmeyi hiç bir zaman düşünmemiş, hep bugün için yaşamış ve büyük yaşa gelmiş. Ancak elle tutulabilir bir bilgisi yok, hayattan zevk almayı bilecek kadar erdem sahibi değil. Bu insanın parası olsa dahi, bu insan için kendisini geliştirmiş diyemeyiz. Yani ekonomik durumun kendimizi geliştirmek noktasında hem olumlu, hem de olumsuz yönleri vardır. Bunun bizde hangi yönde olacağını ise bizim aldığımız kararlar belirler.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir