Kişinin Yediği En Hayırlı Lokma Elinin Emeği İle Kazandığıdır Hadisinin Anlamı

Bizlerin de bir üyesi olduğumuz İslam dini, insanların hiç bir zaman haksız kazanca göz dikmemelerini, onlar için en hayırlı olan kazancın ellerinin emeğiyle kazandıkları olduğunu söylemiştir. Bu hem kişinin iç dünyası açısından, hem de toplumsal barış açısından çok önemli bir durumdur. Kolay yoldan kazanç elde etmeye çalışmak, insanın ruhani dünyasını bir çöküşe uğratır ve insan mutlu olduğunu zannetse de zaman içerisinde kazanç hırsının peşini kovalarken tükendiğini hisseder. Bu yüzden müslümanlar için hak edilen kazanç çok önemlidir. Bizler de iyi birer müslüman olarak hakkımız olmayan kazanca asla göz dikmeyiz, bizlere Allah’ın helal kıldığı yoldan kazançlar elde ederek Allah’ın rızasını kazanmaya çalışırız. Bu durumda kendi iç dünyamızla da barış halinde olacağımız için, mutlu bir insan olarak yaşamımızı sürdürürüz.

İnsan, emeği ile kazandığı parayı harcarken kimseye bir zarar vermediği için ve hak ettiği kazancı ona Allah’ın rızası ile verilmiş olduğu için kendi içinde kendisini huzurlu hisseder. Emeği ile kazandığını harcayan insanların Allah’tan başka kimseye verecek hesabı yoktur ve bu insanların alınları aktır. Peygamber efendimiz de biz müslümanların bu şekilde alnı ak ve huzurlu insanlar olmamızı istediği için, bizleri helal yolan kazanç elde etmeye davet etmiş, kumar gibi ruhumuza zarar verebilecek kötü alışkanlıklardan bizleri uzak tutmayı istemiştir. Peygamber efendimiz kendisi de bu konuya dikkat etmiş ve yaşadığı zamanda çevresindeki işçi çalıştıran kişilere, işçinin henüz teri soğumadan hak edişlerinin ödenmesi gerektiğini söylemiştir.

Kişinin Yediği En Hayırlı Lokma Elinin Emeği İle Kazandığıdır Hadisinin Anlamı Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir