Kitle İletişim Araçları ve Özellikleri Nelerdir

İnsanlar, günlük hayatlarındaki ihtiyaçları gereği bir arada yaşamak durumunda olan canlılardır. Ekonomik faaliyetlerin yürütülmesi, hayata dair ihtiyaçların karşılanması gibi sebeplerden dolayı insanlar, bir araya gelir, köyler ve şehirler kurarlar. İnsanların yaşadığı bölgeler içerisinde iletişimin sağlanması için de kitle iletişim araçları kullanılmaktadır. Bu sayede insanlar, kendi çevrelerinden ve kendilerini ilgilendiren bölgelerdeki çevrelerden de haberdar olmaktadırlar.

Kitle iletişim araçları, uzak bölgelerdeki insanların birbiriyle bağlantı kurmasını sağlayan araçlardır. Bu bağlantı sayesinde insanlar birbirlerinden haberdar olabilir. Eski dönemlerde kitle iletişim araçları, günümüzdeki kadar bulunmuyor ve kullanılmıyordu. İlk olarak bu konuda, kurulan posta sistemleri ile kitle iletişim sağlandıysa da daha sonraki dönemlerde telgraf gibi aletler de kullanılmaya başlanmıştır.

Gelişen teknoloji ile birlikte bu araçların üstüne yeni birçok araç gelmiştir. Günümüzde internet, faks, televizyon gibi kıtalar ötesindeki insanlara bile hitap eden iletişim araçları bulunmaktadır. Bugün internet sayesinde binlerce kilometre uzaklıkta Amerika’da bulunan birisinin hayatından kolaylıkla haberdar olabilmekteyiz. Bu nedenden dolayı kitle iletişim araçları, insan yaşantısına da çok büyük fayda sağlamaktadır.

Kitle iletişim araçları, özellikleri bakımından incelendiğinde herkesin kullanımına açık olan araçlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu araçlar içerisinden televizyon, internet gibi olanlar, doğru kullanılmadıkları takdirde insanlar için problem teşkil edebilmektedirler. Bu araçlar sayesinde çok uzak bölgelerdeki insanları bile aldatmak, onlara yanlış bilgileri vermek ve yanlış bir yaşam tarzına sürüklemek mümkündür. Bu sebepten dolayı da bu araçlar kullanılırken bilinçli ve dikkatli olunmalıdır.

Kitle İletişim Araçları ve Özellikleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir