Kobalt Nedir Nerelerde Kullanılır

Dünya üzerinde bulunan ve geçmişten günümüze dek birçoğu işlevsiz olarak değerlendirilse de günümüzde işimize yarayan ve hayatımızı kolaylaştıran onlarca, hatta yüzlerce element bulunmaktadır. Metal bir element olma özelliğini taşıyan kobalt, bu elementlerden bir tanesidir. Bu element, metal olabildiği gibi aynı zamanda manyetik bir elementte olabilmektedir. Dünyada ilk defa 1773 yılında bulunmuş ve o tarihten sonra da insan hayatını kolaylaştıracak şekilde geliştirilmeye çalışılmıştır.

Kobalt, yoğun olarak kullanılan nikel ve demire benzer özellikler taşıyan bir elementtir. Kobalt, arseniğin kavurma özelliği kullanılarak elde edilmektedir. Kükürt ve arseniğin birleşiminin içerdiği kobalt, işlemlerden geçirilerek saf haline getirilmektedir. Bu işlemi yapmak için insanlar, asit kullanırlar ve bu sayede kobaltı elde ederler.

Kobalt, özellikle kimya alanında faaliyet gösteren bilim insanları için büyük önem teşkil eden bir elementtir. Kimyagerlerin yanı sıra başka kullanım alanları da tabi ki bulunmaktadır. Kobalt, genellikle doğada diğer maddelerin içerisine karışmış bir şekilde bulunmakta, işlemlerden geçerek saf haline getirilmektedir. Bununla birlikte doğadaki kobalt miktarı az denilebilecek seviyelerde olduğu için bu element değerlidir. Kobalt, sert bir element olduğu için genelde ağır işlerde kullanılacak kesici ve delici aletlerin üretiminde kullanılmaktadır. Bununla birlikte mıknatıs, elektrik rezistansı gibi ürünlerin üretiminde de kobalttan fayda görülmektedir. Ayrıca kobalt, yüksek bir yapıştırma gücüne sahiptir. Böyle olduğu için bazı yapıştırıcıların da içerisinde kullanılmaktadır.

Kobalt Nedir Nerelerde Kullanılır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir