Kolay Ezberleme Yöntemleri Nelerdir

İnsan, günlük hayatı süresince beynine sürekli olarak dışarıdan aldığı verileri ekler. İnsan beyni, gün boyunca dışarıdan aldığı bilgileri içerisinde tutar. Aslında biz farkında olmasak dahi beynimiz, bizim farkında olmadığımız birçok şeyi dahi algılar. Örneğin bir kişiyi gördüğümüzde, onu daha önceden tanıyor olduğumuzu düşünürüz. Bu durum, bizlerin onu aslında daha önceden görmüş olup ancak dikkat etmediğimizden dolayı beynimizin farklı bir bölgesinde bulunmasından dolayı gerçekleşir.

Günlük hayatımız içerisinde, özellikle eğitim hayatında bazen bilgileri ezberlemek gereklilik olabiliyor. Aslında doğru olan, bilgiyi kavrayarak ve anlayarak öğrenmektir. Fakat yine de gerekli olduğu zamanlarda sizlere yardımcı olabilmesi için bu yazımızda, sizlere kolay ezberleme ile ilgili birkaç tüyo vereceğiz.

Ezberlemek, herhangi bir metnin, yazının veya başka herhangi bir verinin, beynin daha sonradan ortaya çıkarabileceği şekilde hafızaya saklanması anlamına gelmektedir. Bunu sağlayabilmek için ise en etkili yöntem, tekrar yapmaktır. Bir veriyi sürekli olarak tekrarlarsanız beyniniz bir zaman sonra o veriye ihtiyaç duyacağını anlayacaktır ve o veriyi, daha güncel bir bölümüne yerleştirip sizlerin sonra hatırlamasına yardımcı olacaktır.

Kimi insanlar ezber yapmakta zorlanabilir. Bunun sebebi, yaşadığınız uzun bir günün ardından oturup ezber yapmaya çalışmanız olabilir. Böyle bir durumda beyin zaten çok fazla veriyle dolu olduğu için daha fazlasını almak istemeyecektir. Bu nedenden dolayı ezber yapmak için en uygun saatler, erken kalkılan bir günün sabahında yapılan kahvaltının ardından, boş beyine yapılan ezber olacaktır. Ezberlemek istediğiniz bilgileri gece dikkatlice okuyup, anlayıp, sabah günün ilk saatlerinde tekrar yapmanız durumunda bu konuda başarılı olacaksınız.

Kolay Ezberleme Yöntemleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir