Körfez Savaşları ve Türkiye

Körfez bölgesinde yaşanan karışıklık, dünyadaki petrol rezervlerinin önemli bir kısmını elinde tutan Irak’ın diktatör yönetici Saddam Hüseyin’in, sahip olduğu petrolden daha fazlasına sahip olma isteği sonucunda oluştu. Irak, 1980 ve 1988 yılları arasında komşusu olan İran ile savaş halindeydi. Bu savaş sırasında Irak, Kuveyt’i çok fazla petrol üretimi yaparak petrol fiyatlarını düşürmekle suçladı. Bu suçlama ile Irak, Kuveyt’ten belirli bir miktar tazminat istedi. Bu istek reddedilince de Irak kuvvetleri, 20 Ağustos 1990 tarihinde Kuveyt’i işgal etti.

Irak, bu hareketine dünya kamuoyundan tepki gelmeyeceğini düşünse de durum bu şekilde gerçekleşmedi. İşgalin ardından Birleşmiş Milletler ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri, birlikte oluşturdukları birliklerle Kuveyt’i Irak’ın elinden geri aldılar. Bunun sonrasında ise  Irak’a ambargo uygulama kararı aldılar. Karar ile birlikte Türkiye-Irak arasındaki ekonomik ilişkiler de son buldu. Irak’tan alınan petrolun artık alınamaması sebebiyle de Türkiye’de petrol fiyatları önemli derecede arttı.

11 Eylül 2001 yılında Amerika’da gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından Amerika, Afganistan ve Irak gibi devletleri terörist grup barındırma, kimyasal silah üretme gibi gerekçelerle işgal etti. İşgalin ardından ülkede rejim değişikliği yapıldı. Yaşanan kargaşalar içerisinde Ortadoğu bölgesinde terörist gruplar çoğaldı ve Türkiye’ye yönelik terör tehdidi de artmış oldu.

Türkiye, bu krizin içerisinde yer almayan bir ülke olsa da gerek sosyal, gerek ekonomik anlamda burada yaşanan krizden fazlasıyla etkilenmiştir. Irak’la ticari ilişkilerin bitmesinin sonucunda ekonomik anlamda zarar gören Türkiye, aynı zamanda terörist gruplarla da karşı karşıya kalmıştır. Bunun yanı sıra Irak’tan kaçan binlerce insan ise Türkiye’ye sığınmış ve Türkiye’nin sosyal yapısını bozmuşlardır.

Körfez Savaşları ve Türkiye Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir