Körfez Savaşları Yaşanmasaydı Bugün Türkiye’de Neler Farklı Olabilirdi

Körfez Savaşları yıllarında Irak, saldırgan tavrıyla bölgedeki diğer devletlerin de tepkisini topluyordu. O dönemde Irak’ın başında olan diktatör lider Saddam Hüseyin, Kuveyt ve İran’la savaşıyor ve elinde yüksek miktarda bulunan petrol madenlerini de daha yüksek seviyelere çıkarmayı arzu ediyordu. Kuveyt’in Irak tarafından işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler’in Amerika öncülüğünde kurduğu askeri güçler, Kuveyt’i Irak’ın elinden geri almıştır ve sonrasında ise Irak üzerine Amerika, askeri harekat düzenlemiştir.

Bölgede yaşanan karışıklığın, Türkiye üzerine de çok olumsuz etkileri olmuştur. Türkiye ve Irak, yüksek derecede ekonomik ticaret potansiyeline sahip ülkeler oldukları için Irak’a uygulanan ambargo, hem Türkiye’de petrol fiyatlarının aşırı derecede yükselmesine hem de ekonomik anlamda Türkiye’nin büyük yara almasına sebep olmuştur. Savaş sonrası bölgede oluşan otorite boşluğu, bölgede terörist grupların ortaya çıkmasına neden olmuştur ve bu da Türkiye için bir risk teşkil etmiştir. Nitekim, günümüzde güney doğu bölgesinde aktif olarak faaliyet gösteren PKK’da bu karışıklıktan yararlanarak önemli anlamda güç kazanmıştır ve bugün Türkiye için tehdit oluşturmaktadır. Bununla birlikte savaştan kaçan binlere Kürt asıllı insan, Türkiye topraklarına sığınmış ve bu da Türkiye için önemli bir sosyal ve ekonomik sorunlar getirmiştir.

Eğer bu savaş yaşanmasaydı, günümüzde komşumuz olan Irak, daha güçlü bir ekonomiye sahip olacaktı. Bölgeden göç te almayacak olduğumuz için Türkiye’nin de sosyal yapısı bozulmayacaktı. Bununla birlikte terör örgütleri, bu denli güçlenecek kadar ortam bulamayacaktı ve Güneydoğu bölgemiz, bugün huzur içerisinde, refah içerisinde yaşayacaktı.

Körfez Savaşları Yaşanmasaydı Bugün Türkiye’de Neler Farklı Olabilirdi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir