Korsan Kitap ve CD’lerin Devlete ve Topluma Zararları

İnsan, dünyada bulunduğu süre zarfı içerisinde çeşitli işlerle uğraşarak kendi geçimini kazanmak için uğraşır. Bu uğraşın kendisine ve etrafına faydalı olabilmesi için de insan, büyük bir emek sarfeder. Örnek vermek gerekirse bir sanatçı, belki günlerce evinden çıkmadan, yoğun bir çalışma ile kendisine sözler yazar ve yazdığı bu sözleri de bir ritm ile birlikte okuyarak müziğini oluşturur. Bizlerin dinlediği 3 dakikalık bir müzikte belki günlerin, ayların emeği vardır. Bununla birlikte bir kitap yazmak ise bir insanın hayatının büyük bir kısmını feda etmesi anlamına gelmektedir. Bu insanlar, verdikleri emeklerle hem kendilerine, hem de insanlığa faydalı şeyler ortaya çıkartırlar. Bunun karşılığında ise geçimlerini sağlayabilmeleri adına ortaya çıkardıkları eserleri satarlar.

Eserlerin satılması sonucunda hem eseri ortaya çıkaran kişi para kazanır, hem de devlet bu eserin satışından kendisine düşen vergiyi tahsil eder. Korsan CD’lerin ve kitapların üretilip satılmasında ise hem kişiler adına hem devlet adına büyük zararlar oluşur. Bu tür ürünleri insanlar satın almaya devam ettiği takdirde bu eserlerin üreticileri, emeklerinin karşılığını yeterince alamazlar ve böyle bir durumda da bu işi yapmaktan vazgeçerler. Bu durumda da bu insanların ürettiği sanattan, insanlar mahrum kalacaktır.

Bununla birlikte korsan yapımlar yasa dışı şekilde satıldığı için bunların vergilerinin de takip edilmesi mümkün olmamaktadır. Bu sebepten dolayı bu tür bir satıştan hem eseri ortaya çıkaran kişi, hem devlet, hem de devletin bütün vatandaşları zarar görmektedir. Bizler birer vatandaş olarak bilinçli olmalı, bu emek hırsızlığı olarak tabir edilen durumun bir parçası olmamalıyız.

Korsan Kitap ve CD’lerin Devlete ve Topluma Zararları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir