Kral Yolu Nedir Nerede Kullanılmıştır

Günümüzde insanlar, ürettikleri ürünleri uçaklar, gemiler, tırlar sayesinde rahatlıkla çok uzak mesafelere taşıyabiliyorlar. Bu durum, teknolojinin insanlara getirdiği bir kazanımdır. Ancak ticaret, geçmiş zamanlarda nasıl yapılıyordu? Ülkeler arasındaki uzun mesafeler, bu konuda çok büyük bir engeldi. Bununla birlikte yolun olmaması da işleri zorlaştırıyordu. Bu nedenle devletlerin ortak hamleleriyle birlikte uzun mesafeler arasında bağlantılar kuracak yollar inşa edildi ve bu yollarda ticaret yapılmaya başladı. Kral yolu da bu ticaret yollarından bir tanesidir.

Lidya Kralı Gigges, milattan önce 7. yüzyılda kral yolunu yaptırtmıştır. Bu ticaret yolu, kralın isteğiyle yapıldığı için Kral Yolu adı verilmiştir. O dönemlerde kullanılan Baharat ve İpek Yolları’na alternatif olmuş önemli bir ticaret yoludur. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ile bu yola ait izler bulunmuştur. Ülkemizde, Diyarbakır ilimizde Kral Yolu’na ait bir de köprü bulunmuştur.

Kral Yolu, İzmir sınırlarından başlar ve günümüz Türkiye’sinin ortasından geçerek Musul, sonrasında ise Bağdat’a ulaşır. Bağdat’tan sonra ise bir yol ayrımı yapılarak yolun bir kısmı Ecbatana, bir kısmı ise İran içerisinde bulunan Persepolis şehrine ulaşmaktadır. Kral Yolu sayesinde Doğu ile Batı arasında kültürel ve ekonomik birliktelik sağlanmış ve ilişkiler kuvvetlenmiştir. I. Darius, daha sonrasında bu yol üzerinde düzenleme ve yenileme çalışmaları yapmış ve 2700 km’lik bu yolun sadece 7 günde kat edilebilmesini sağlamıştır. Bu düzenlemeden sonra bu yolun adı, Pers Kral Yolu olarakta geçmektedir.

Kral Yolu Nedir Nerede Kullanılmıştır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir