Limon Tuzu Nedir Faydaları Nelerdir

Günlük hayatımızın birçok kısmında bulunan ancak bizlerin hakkında pek de bilgi sahibi olmadığımız bazı gıda maddeleri vardır. Limon tuzu adı verilen küçük kristaller de bunlardan bir tanesi olmaktadır. Meyveler ve sebzelerin içerisinde bulunan organik asitler ile üretilen limon tuzu, tıpkı limon gibi tadı olmakla birlikte küçük taş parçaları büyüklüğünde ve kristal şeklindedir. Günümüzde marketlerde hala satılan göz yaşartıcı sakız gibi yiyecekler de limon tuzu, yani sitrik asit yardımıyla üretilmektedir.

Limon tuzu, sofralarda salataların içerinde kullanıldığı gibi gıda sektöründe üretim yapan firmalar tarafından da kullanılmaktadır. Sahip olduğu ekşimsi tat sebebiyle kimi zaman yemeklerde de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç sektöründe de kimi zaman ilaçlara tat katması için kullanılır.

Birçok alanda kullanıldığından bahsettiğimiz limon tuzunun, insan sağlığına faydalı yönleri de vardır. Bağırsaklar içerisinde yaptığı asidik etki ile bağırsakların temizlenmesini ve daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte aynı etkiyi yarattığı karaciğer ve böbrek gibi organların da daha verimli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Tıpkı limon gibi içerdiği c vitamini sayesinde vücutta mikrop kırıcı bir etki yaratır ve vücudun sağlıklı çalışmasına faydalı olur. Ayrıca tansiyon düzenleyici etkisinin de olduğu bilindiği için tansiyon hastaları tarafından da tercih edilmektedir. Limon tuzu, aşırı derecede kullanılmadığı sürece zararı çok fazla olmayan bir gıdadır. Asidik değerinin yüksek olması sebebiyle cilt üzerinde tahrişe sebep olabilir.

Limon Tuzu Nedir Faydaları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir