Lokomotif İcadı

İnsanlar, geçmişten günümüze dek sürekli olarak hayatlarını kolaylaştırabilecek icatların arayışında olmuş ve bu konuda çalışmalar yapmışlardır. Yapılan çalışmaların sonunda ise zaman içerisinde ortaya bu konuda çok güzel çalışmalar çıkmıştır. İcat edildiği dönemde, hayatı çok önemli derecede kolaylaştıran ve uzakları yakın haline getiren lokomotifin icadı da bu sebepten dolayı insanlar için önemli olmaktadır. Lokomotif, eskiden kullanılan at arabaları gibi şeylerin yerini alarak hem hiç bir hayvanı yormadan, sıkmadan uzun mesafeler seyahat etmeye olanak tanımıştır, hem de bu uzun mesafeleri daha fazla yük ya da daha fazla insan taşıyarak kat etmeyi başarmıştır.

Peki günümüzde modern haliyle hala rayların üzerinde olan ve insan hayatını bu derece kolaylaştıran lokomotif, hayatımıza nasıl girmiştir? Lokomotifi kim icat etmiştir? Eğer siz de bu soruların cevabını merak ediyor ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmayı istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Demir raylar üzerine yerleştirilen vagonları hareket ettirmeye yarayan araca lokomotif denilir. Lokomotifler şehirler arası ya da ülkeler arası yük ve insan taşımacılığında kullanılan önemli araçlardır. İlk olarak İngiltere’de bir mühendislik okulundan mezun olmuş olan Richard Trevithick tarafından 1804 tarihinde icat edilmiştir. İlk icat edildiği zamanda 10 ton ağırlığa sahip olan lokomotif, saatte sadece 8 kilometre yol kat edebilme özelliğine sahipti. Ancak o günden bugüne dek yapılan geliştirmeler sayesinde bugün bu rakamın çok daha üstünde hız elde edilebilmektedir.

Lokomotif İcadı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir