Mahkemelerin Tarafsız Olması Konusunda Ne Düşünüyorsunuz

Her insan, doğumundan itibaren bazı vazgeçilemez, devredilemez haklara sahiptir. Bu haklardan bir tanesi ve en önemlisi de dünyada yaşam sürdüren her insan arasında adalet ve eşitliktir. Adalet, bir toplumun gelişmişlik seviyesini göstermesinin yanı sıra dinimiz de bizlere erdemli birer insan olmamız için adalette kusursuz olmamız gerektiğini öğütler. Günümüzde yaşam sürdüren devletlerin çoğu demokrasi ilkelerine göre yönetilmektedir. Demokrasinin ise en belirgin özelliği adalet ve eşitliktir. Demokratik toplumlarda yaşayan herkes, dini, dili, ırkı ne olursa olsun eşittir.

Bir toplum içerisinde huzurun olması, güvenin sağlanabilmesi için adalet şarttır. Eğer bir devlet, adaleti sağlayamıyorsa orada insanlar bireysel olarak adaleti sağlamaya çalışır ve güçlü olanın güçsüz olanı ezdiği, insana yakışmayan bir toplum ortamı ortaya çıkar. Demokratik toplumlarda devlet, mahkemeler kurar ve bu mahkemelerde, suçlanan kişilerin dosyaları bir hakim tarafından görülür. Hakim, adaletli bir şekilde karar alarak sanığını suçlu ya da suçsuz olarak değerlendirmelidir. Bu yüzden adaletin tam anlamıyla sağlanabilmesi için hakimler bağımsız ve tarafsız olmalıdır.

Eğer mahkeme tarafsız olmayacaksa, zaten bir kişinin de oraya çıkıp yargılanmasında hiç bir mana yoktur. Mahkemelerin tarafsız olmadığı yerlerde yargıda verilen kararlar, bazı kişilerin keyfi kararlarına göre oluşturulur ve bu toplumlarda zaman içerisinde adalet, yerini zulme bırakır. Zulmün olduğu bir yerde ise huzuru sağlamak kesinlikle mümkün olmaz. Bu yüzden görev yapan tüm hakimler, kararlarını verirken hiç bir kişinin ya da kurumun etkisi altında kalmamalı, sadece yazılı olan anayasaya bağlı kalarak adil kararlar almalıdır.

Mahkemelerin Tarafsız Olması Konusunda Ne Düşünüyorsunuz Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir